Młode mamy nie chcą śmieci

poniedziałek 17 marca 2014
  • Niemowlaki bardzo szybko wyrastają z ciuszków, często są obdarowywane  ubrankami dzieci znajomych (fot. sxc.hu)
    Niemowlaki bardzo szybko wyrastają z ciuszków, często są obdarowywane ubrankami dzieci znajomych (fot. sxc.hu)
Wyprawka dla dziecka to spory wydatek, dlatego wiele mam z wdzięcznością przyjmuje ubranka, z których wyrosły pociechy krewnych czy znajomych. Ale to nie znaczy, że wypada dawać im wszystko.

Dzieci rosną tak szybko, że wiele ubranek po kilkakrotnym założeniu okazuje się za mała. Dlatego mamy przeważnie przekazują je innym dzieciom z rodziny czy kręgu znajomych. Często są to ciuszki nie noszące oznak używania. Ale bywa inaczej.
Znajoma opowiedziała mi o swojej kuzynce, która obiecała jej ciuszki po swoim synku. Moja koleżanka gdy tylko powiedziała jej o ciąży, usłyszała, że czeka na nią karton ubrań, od śpioszków po zimowe kombinezony. „Nie musisz nic kupować, zaoszczędzisz” - dowiedziała się. Dlatego kupiła zaledwie kilka drobiazgów. Kuzynka, która mieszka dość daleko, obiecaną paczkę z odzieżą przywiozła mojej znajomej dopiero, gdy ta była w ósmym miesiącu ciąży. W środku nie było jednak obiecanych skarbów. „Śpioszki poplamione, body z pourywanymi zatrzaskami, kaftaniki sprane. Dwie trzecie rzeczy nadawało się do wyrzucenia. Rozumiem, że dziecięce rzeczy się zużywają, ale po co było opowiadać, jakie są fantastyczne? Kuzynka powinna je posegregować i te, które się nie nadają do dalszego użytku, po prostu wyrzucić. Wolałabym nie dostać nic” - mówiła mi z żalem znajoma.
Prezent od kuzynki przysporzył jej tylko kłopotu, bo tuż przed rozwiązaniem zmuszona była robić na gwałt zakupy. Jeszcze bardziej zirytowało ją, gdy któraś z cioć przywiozła jej w prezencie grzechotki dla dziecka i powiedziała, że zrezygnowała z zakupu ubranek, bo przecież maluch dostał podobno ich całe pudło po kuzynie. „Moja kuzynka pozbyła się śmieci, ale w rodzinie przedstawia się jako dobroczyńca. I chyba faktycznie tak o sobie myśli” - spuentowała moja znajoma.

Kategoria: Felietony