Dwanaście rysunków i stary wieszak

czwartek 29 sierpnia 2013
 • W SFR zrealizowano dotychczas ponad 1000 filmów, które uzyskały łącznie około 250 nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych (fot. materiały SFR)
  W SFR zrealizowano dotychczas ponad 1000 filmów, które uzyskały łącznie około 250 nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych (fot. materiały SFR)
 • Dawniej wszystkie rysunki były wykonywane ręcznie, bez użycia komputerów (fot. materiały SFR)
  Dawniej wszystkie rysunki były wykonywane ręcznie, bez użycia komputerów (fot. materiały SFR)
 • Dawniej wszystkie rysunki były wykonywane ręcznie, bez użycia komputerów (fot. materiały SFR)
  Dawniej wszystkie rysunki były wykonywane ręcznie, bez użycia komputerów (fot. materiały SFR)
 • Początki Bolka i Lolka nie były kolorowe (fot. materiały SFR)
  Początki Bolka i Lolka nie były kolorowe (fot. materiały SFR)
 • Początki Bolka i Lolka nie były kolorowe (fot. materiały SFR)
  Początki Bolka i Lolka nie były kolorowe (fot. materiały SFR)
 • Bolek i Lolek dopiero z czasem nabrali kolorów (fot. materiały SFR)
  Bolek i Lolek dopiero z czasem nabrali kolorów (fot. materiały SFR)
 • Początki Reksia również nie były kolorowe (fot. materiały SFR)
  Początki Reksia również nie były kolorowe (fot. materiały SFR)
 • Dopiero z czasem życie Reksia nabrało kolorów (fot. materiały SFR)
  Dopiero z czasem życie Reksia nabrało kolorów (fot. materiały SFR)
 • W SFR zrealizowano ponad 1000 filmów, które uzyskały łącznie około 250 nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych (fot. materiały SFR)
  W SFR zrealizowano ponad 1000 filmów, które uzyskały łącznie około 250 nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych (fot. materiały SFR)
 • Kolejna pozycja Studia: Pampalini łowca zwierząt (fot. materiały SFR)
  Kolejna pozycja Studia: Pampalini łowca zwierząt (fot. materiały SFR)
 • I znany nam wszystkim Kapitan Kliper (fot. materiały SFR)
  I znany nam wszystkim Kapitan Kliper (fot. materiały SFR)
 • Jeden z pierwszych filmów Studia - profesor Filutek w parku. Rok 1955 (fot. materiały SFR)
  Jeden z pierwszych filmów Studia - profesor Filutek w parku. Rok 1955 (fot. materiały SFR)
 • Pierwszoklasiści z Katowic byli zachwyceni wizytą w Studiu (fot. dok)
  Pierwszoklasiści z Katowic byli zachwyceni wizytą w Studiu (fot. dok)
„Bolek i Lolek”, „Reksio” czy „Przygody Baltazara Gąbki”, to tylko trzy z wielu bajek, które my dorośli wspominamy z sentymentem. Po wizycie w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej nasze dzieci również się nimi zachwycą.

Najlepszym sposobem na zainteresowanie naszych pociech filmami sprzed lat będzie zabranie ich do Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej. Zazwyczaj już po przekroczeniu progu studia, uśmiechają się im buzie, gdyż nad ich głowami „fruwają” bajkowe rekwizyty. Pracownik Studia, w bardzo przystępny sposób opowiada o tym, jak powstaje scenariusz, scenopis, o tym, że wszystkich bohaterów filmu trzeba dokładnie zaprojektować z tyłu, z przodu z boku, a nawet z profilu trzy czwarte, po to, aby każdy rysownik, a często jest ich wielu, daną postać narysował dokładnie tak samo. Dzieci z otwartymi buziami słuchają o tym, że każdą postać po zaprojektowaniu trzeba ożywić, a żeby Reksio mógł podnieść łapę do góry, trzeba narysować dwanaście rysunków. Żeby powstał dziesięciominutowy film, należy zatem stworzyć aż siedem tysięcy rysunków. Gdyby miał nad takim filmem pracować tylko jeden rysownik, trwałoby to rok.
Pierwszoklasiści z wycieczki szkolnej z Katowic, których spotkałam w jednej z sal prezentacyjnych w Bielsku utwierdziły mnie w przekonaniu, że wizyta tutaj może być dużą atrakcją.
- Skrzypiące schody, drzwi do starej szafy, przejeżdżający pociąg – krzyczały z entuzjazmem, gdy siedząc z zamkniętymi oczami miały zgadywać dźwięki, jakie wydaje tajemniczy przedmiot. Bezcenne było zobaczyć ich miny, gdy okazało się, że źródłem wszystkich jest jeden stary, drewniany stojący, wieszak na ubrania. To właśnie dźwięki pochodzące z tego wieszaka słychać w wielu bajkach wyprodukowanych w czasach, gdy głos zapisywano na taśmie, czyli jeszcze przed erą komputerów.
Na koniec zwiedzania wszystkie dzieci mają okazję obejrzeć zestaw filmów wyprodukowanych w bielskim Studiu. Seans trwa zazwyczaj 40 minut.

Studio Filmów Rysunkowych mieści się w Bielsku-Białej przy ul. Cieszyńskiej 24. Otwarte jest dla zwiedzających od poniedziałku do piątku między godziną 8 a 14. Wizyty są możliwe tylko w grupach, więc najlepiej zadzwonić do Studia i poprosić o dołączenie do zorganizowanej grupy szkolnej lub przedszkolnej. Tel. 33 812 50 58
Bilet wstępu na zwiedzanie wraz z projekcją filmów kosztuje 12 zł.

Kategoria: Zwiedzanie