Mleko krowie, kozie, a może modyfikowane? Które lepsze?

poniedziałek 30 kwietnia 2018
  • Mleko to bardzo ważny składnik diety dziecka (fot. sxc.hu)
    Mleko to bardzo ważny składnik diety dziecka (fot. sxc.hu)
Czy dzieciom po 1. roku życia potrzebne jest mleko modyfikowane? A mleko kozie i owcze to dobre zamienniki krowiego w przypadku stwierdzonej alergii pokarmowej? Niekoniecznie.

Polskie i światowe organizacje zajmujące się żywieniem dzieci zalecają karmienie piersią do 5-6. miesiąca życia dziecka. Wiele mam, rozszerzając dietę dziecka o nowe produkty, zastanawia się czy może wprowadzić do niej mleko krowie, kozie czy owcze.

Mleko krowie

Według zaleceń Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) mleko krowie nie powinno być wprowadzane do jadłospisu dziecka przed ukończeniem 1. roku życia. Potem można je wprowadzić w ilości 500 ml (czyli 2 szklanki) na dobę. Zbyt wczesne wprowadzenia mleka krowiego zwiększa ryzyko niedokrwistości z niedoboru żelaza (niedokrwistość mikrocytalna) oraz mikrokrwawień z przewodu pokarmowego.
Po ukończeniu przez dziecko 1. roku życia mleko krowie jest jak najbardziej wskazane, gdyż jest źródłem cennych składników takich jak wapń (budulec kości) i białko (budulec mięśni). Warto sięgać po te pasteryzowane w niskich temperaturach z mikrofiltracją lub ze sprawdzonych gospodarstw.
Według polskiego konsultanta krajowego ds. pediatrii produkty mleczne takie jak jogurty naturalne, kefiry, maślankę należy wprowadzić do diety między 11-12. miesiącem życia.

Mleko kozie/owcze

Wielu rodziców słysząc o walorach zdrowotnych mleka koziego i owczego,  podejmuje decyzję o rozszerzeniu diety dziecka w mleko właśnie tych zwierząt. Mleko to, podobnie jak mleko krowie, charakteryzuje się zbyt dużą ilością składników mineralnych oraz deficytową ilością witaminy B11 i B12. Ryzyko deficytu tych witamin zwiększa ryzyko niedokrwistości makrocytalnej u dzieci. Europejskie i Polskie naukowe rekomendacje stanowczo odradzają uzupełnianie diety wyłącznie w ten rodzaj mleka do 2. roku życia. Może być ono podawanie wyłącznie w ramach urozmaicenia diety 1-2 razy na miesiąc u dzieci powyżej 1. roku życia. Nie można też zastępować mlekiem kozim lub owczym diety dziecka u którego zdiagnozowano alergię pokarmową. Kilkutygodniowe zmniejszenie objawów alergii jest czasem przejściowe, a po nim ta alergia zaostrza się i często przybiera gorszą postać kliniczną.

Mleko modyfikowane dla dzieci powyżej 1. roku życia

Pomimo tego, że powszechna jest opinia na temat podawania mleka modyfikowanego dzieciom do 2. roku życia, stanowisko Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności jest odmienne: dzieciom powyżej 1. roku życia nie jest potrzebne mleko modyfikowane do prawidłowego ich rozwoju, bo nie posiada ono więcej walorów żywieniowych w porównani do produktów zawartych w normalnej diecie dziecka. Zatem nie ma konieczność zakupu specjalnych preparatów mleka modyfikowanego. Dietę można uzupełnić w produkty mleczne dostępne powszechnie w sklepach spożywczych lub z sprawdzonych gospodarstw wiejskich.

*Dietetyk i wykładowca w Śląskiej Wyższej Szkole Medycznej w Katowicach.

Źródło: Szajweska A.m Socha P., Horvath A. i wsp.: Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne Pediatria 2013; 321-336.

Kategoria: Porady ekspertów