Plastelinka i magiczna różdżka, czyli dziecko u dentysty

wtorek 31 marca 2015
  • Na pierwszą wizytę do stomatologa najlepiej zabrać malucha, gdy pojawią się u niego pierwsze ząbki (fot. mat. Wróżki Zębuszki Bytom)
    Na pierwszą wizytę do stomatologa najlepiej zabrać malucha, gdy pojawią się u niego pierwsze ząbki (fot. mat. Wróżki Zębuszki Bytom)
  • W gabinetach stomatologii dziecięcej pracują wykwalifikowani specjaliści, którzy mają podejście do dzieci (fot. mat. Wróżki Zębuszki)
    W gabinetach stomatologii dziecięcej pracują wykwalifikowani specjaliści, którzy mają podejście do dzieci (fot. mat. Wróżki Zębuszki)
  • Kolorowe stroje zamiast białych fartuchów nie są przypadkowe (fot. mat. Wróżki Zębuszki Bytom)
    Kolorowe stroje zamiast białych fartuchów nie są przypadkowe (fot. mat. Wróżki Zębuszki Bytom)
  • Gabinety stomatologii dziecięcej dysponują specjalistycznym sprzętem (fot. mat. Wróżki Zębuszki Bytom)
    Gabinety stomatologii dziecięcej dysponują specjalistycznym sprzętem (fot. mat. Wróżki Zębuszki Bytom)
Kiedy zapisać pociechę na pierwszą wizytę do stomatologa? Jakie sztuczki stosuje się u dentysty, aby najbardziej niesforny maluch wysiedział grzecznie przez czas trwania zabiegu? Na te pytania odpowiada dr n. med. lek. stom. Ewa Monkos, specjalistka stomatologii dziecięcej, właścicielka gabinetu Wróżka Zębuszka w Bytomiu.

Kim jest pedodonta?
Pedodonta to inaczej stomatolog dziecięcy, lekarz dentysta specjalizujący się w leczeniu najmłodszych pacjentów.

Kiedy zabrać dziecko na pierwszą wizytę do dentysty? Większość rodziców robi to dopiero wtedy, kiedy widzi jakieś ubytki. 
Najlepiej, jak pierwsza wizyta ma miejsce w pierwszym roku życia dziecka, wtedy gdy pojawiają się pierwsze zęby Taka wizyta ma charakter adaptacyjny dla dziecka i informacyjny dla rodzica. Nie należy czekać do momentu, gdy pojawi się pierwszy ubytek, bo wtedy jest za późno na nieinwazyjne metody leczenia, takie jak np. ozonowanie (głębokie odkażenie i dezynfekcja zęba).

Jak przygotować dziecko do tej pierwszej wizyty?
Przede wszystkim nie straszyć dentystą. Opowiedzieć, że pani doktor będzie oglądała ząbki, sprawdzała, czy są zdrowe, dobrze umyte. Można poćwiczyć otwieranie buzi, bawiąc się w dentystę. Polecamy nasz film ze strony internetowej www.dentystadzieciecy.bytom.pl o pierwszej wizycie Zosi u Wróżki Zębuszki.

Dlaczego lepiej wybrać gabinet stomatologii dziecięcej niż zwykły gabinet?
W gabinecie stomatologii dziecięcej dysponujemy specjalistycznym sprzętem, przyjaznym małym pacjentom, i specjalnymi środkami uśmierzającymi ból i umilającymi pobyt w nim. U nas nie ma białych fartuchów, unikamy też słów, które budzą negatywne skojarzenia, np. zamiast wiercenia jest mycie ząbka, zamiast zastrzyku - usypianie ząbka, zamiast plomby - plastelinka. Na koniec każdy dzielny pacjent otrzymuje nagrodę.

Niektóre dzieci są bardzo ruchliwe. Jakie sztuczki są stosowane, żeby wysiedziały na fotelu przez czas trwania zabiegu?
Pomaga specjalne podejście do dziecka. Zaangażowanie go do aktywnego uczestnictwa w zabiegu, np. trzymanie odkurzacza do śliny, wybieranie smaku znieczulającej galaretki czy kolor plastelinki. Puszczamy maluchom bajkę, a tym bardziej niespokojnym i ruchliwym podajemy gaz rozweselający, czyli podtlenek azotu i tlenu – bezpieczną mieszankę pomagającą pokonać lęk poprzez wprowadzenie w stan przyjemnego oszołomienia i rozluźnienia.

Spotkałam się ze stwierdzeniem, że u sześciolatka zębów mlecznych nie warto plombować, bo zaraz wypadną. Czy to prawda? 
Zdrowie zębów mlecznych to zdrowie dla zębów stałych. Priorytetem jest zachowanie zębów mlecznych aż do czasu ich fizjologicznej wymiany na stałe. Przedwczesna ich utrata doprowadza do zaburzeń ortodontycznych (stałe zęby są krzywe), a próchnica w zębach mlecznych atakuje również zęby stałe.

Teraz u dzieci stosuje się kolorowe plomby? W przedszkolach jest na nie szał.
Tak, to prawda. Dzieci rzeczywiście bardzo chętnie zakładają kolorowe plomby (śmiech). Wypełnienia takie są bardzo dobre w zębach mlecznych, bo dodatkowo wydzielają fluor, który działa profilaktycznie. A ich utrzymanie w zębie jest tak samo trwałe jak białych wypełnień.

Na jakie rodzje znieczuleń można liczyć, kiedy trzeba zastosować inwazyjną metodę leczenia?
Najpierw smarujemy dziąsło znieczulającym żelem - dziecko wybiera jego smak, a następnie podajemy znieczulenie. Najbardziej polecane jest znieczulenie komputerowe, które jest lepiej akceptowane przez dzieci. To tzw. system the wand – taki jakby długopis; nazywamy go w gabinecie magiczną różdżką – to niezbędne akcesorium każdej Wróżki Zębuszki.

Wróżka ZębuszkaStomatologia Ewa Monkos mieści się przy ul. Strażackiej 8 w Bytomiu. Więcej informacji na stronie: www.dentystadzieciecy.bytom.pl

Kategoria: Zdrowie