Powstało centrum specjalizujące się w operacjach płodów

niedziela 4 grudnia 2016
  • Ściany nowego oddziału pomalował bytomski malarz Maciej Kot (fot. mat. prasowe)
    Ściany nowego oddziału pomalował bytomski malarz Maciej Kot (fot. mat. prasowe)
W Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu otwarto Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu. Będzie specjalizowało się w diagnozowaniu i leczeniu wrodzonych wad rozwojowych u nienarodzonych jeszcze dzieci, opieką nad noworodkami i ich matkami, a także leczeniem chorób nowotworowych u kobiet.

Centrum powstało na bazie Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziału Noworodków. Jest jedynym tak nowoczesnym ośrodkiem w aglomeracji śląskiej, który oferuje świadczenia na poziomie III stopnia referencyjności opieki położniczej i neonatologicznej. Lekarze z bytomskiego szpitala już od dawna podejmują się operacji dzieci w łonie matki, usuwając u nich przepuklinę oponowo-rdzeniową. Dzięki temu po narodzeniu maluchy są bardziej sprawne, niż byłyby bez operacji, np. w przyszłości nie muszą być skazane na wózek inwalidzki.

Teraz szpital, który miał już wybitnych specjalistów, zyskał nowocześnie wyposażoną bazę lokalową. Pacjentki mają do dyspozycji dwanaście sal dwuosobowych i jedną salę jednoosobową, wszystkie z łazienkami. Sale są kolorowe i zaprojektowane tak, aby kojarzyły się z domowym wnętrzem. Posiadają specjalne stanowiska do pielęgnacji noworodka i nowoczesne łóżeczka jezdne, aby noworodek mógł przebywać z mamą.

Porodówka została wyposażona w fotele z masażem łagodzącym ból. O estetykę zadbano również na trzech salach operacyjnych, które mają ściany pokryte taflami szkła z motywem kwiatowym. Sale dezynfekowane są za pomocą nowoczesnego systemu, wykorzystującego gaz.

Piętro, na którym mieści się Oddział Noworodków został upiększony przez Macieja Kota, bytomskiego malarza, który na ścianach przestawił sad owocowy. 

Kategoria: Wiadomości