Chomik Dreptak uczy o górnośląskiej przyrodzie

poniedziałek 20 marca 2017
  • Fragment książki "W świecie przyrody" (fot. Witalis Szołtys)
    Fragment książki "W świecie przyrody" (fot. Witalis Szołtys)
Co to są parkoty? Które zwierzęta widzą dźwiękami? Czym różni się pole od ugoru i łąki? To wszystko wyjaśni młodym czytelnikom chomik Dreptak, bohater książki „W świecie przyrody”, wydanej przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

Edukacyjna książeczka jest uzupełnieniem stałej ekspozycji, zatytułowanej „Przyroda Górnego Śląska”, która w połowie marca wzbogaciła o część poświęconą środowisku pól i łąk. Z tej okazji muzeum przygotowało wydawnictwo, którego bohaterem jest Chomik Dreptak. To nie urocze zwierzątko ze sklepu zoologicznego, a europejski gryzoń i szkodnik, który w książeczce wciela się w rolę przewodnika po świecie górnośląskiej przyrody.

Z jej lektury można dowiedzieć się m.in. który ssak jest mistrzem kamuflażu oraz które zwierzęta „zakochują się” zimą. Czytelnicy książeczki nauczą się także odróżniać ślady pozostawiane przez zwierzęta, a także liście i owoce drzew występujących na Śląsku. Pięknie ilustrowana, pełna zadań i zagadek książeczka nie tylko wyjaśni tematy podejmowane na wystawie, ale też pozwoli utrwalić zdobytą wiedzę.

Autorką tekstów do przewodnika jest Zuzanna Orzeł, ilustracje wykonała Monika Źródłowska. Publikację w cenie 5 zł można kupić w kasach Muzeum Górnośląskiego oraz w sklepie internetowym.

Kategoria: Wiadomości