Niebezpieczny cyberświat – jak chronić przed nim dziecko

czwartek 13 kwietnia 2017
  • Jak ostrzegać dzieci przed sieciowymi zagrożeniami opowiada psycholog Iwona Hildebrandt (fot. foter.com)
    Jak ostrzegać dzieci przed sieciowymi zagrożeniami opowiada psycholog Iwona Hildebrandt (fot. foter.com)
Ostatnio było głośno o grze „Niebieski wieloryb” i pierwszych w Polsce ofiarach tej niebezpiecznej „zabawy”. W jaki sposób chronić dziecko przed zagrożeniami płynącymi z sieci wirtualnej rozrywki, czy ostrzec czy milczeć, żeby nie wywoływać efektu podsycania ciekawości? Nasza specjalistka, psycholog Iwona Hildebrandt odpowiada.

Do ogółu bez szczegółu

Ostrzegać należy, ale ogólnie, nie podając nazwy gry. Podobnie jest z narkotykami - też dzieci przed nimi przestrzegamy, mówimy o zagrożeniu, jakie ze sobą niosą i nie podajemy nazw handlowych substancji psychoaktywnych. W dzisiejszym świecie ciągle pojawiają się nowe zagrożenia i choć niektóre na początku nie wydają się niebezpieczne - łatwo można dać się nimi zwieść. Dobrze, gdy dziecko potrafi rozpoznać niebezpieczeństwo i w porę się wycofać.

Ważne - poczucie wartości

Mniej podatne na wirtualne zagrożenia są dzieci, które czują się wartościowe, które mają oparcie w najbliższych i przyjaciołach. Rozwijanie u dzieci poczucia wartości, bliskości da im do ręki umiejętności, które pozwolą poradzić sobie nie tylko w wyjątkowych sytuacjach, ale też tych pozornie banalnych, z których rodzice nie do końca zdają sobie sprawę, a z którymi dzieci mierzą się codziennie. Da to również pożyteczną naukę na przyszłość – świadomość, że w trudnych momentach potrafimy odróżnić rzeczy dla nas dobre, od tych, które nam szkodzą.

Dobry kontakt to podstawa

oczucie wartości u dziecka i bliskość budujemy sukcesywnie. Po pierwsze trzeba z dziećmi dużo rozmawiać. Musimy mieć dla nich czas, być dla nich wsparciem, wysłuchać, kiedy jest taka potrzeba, doradzić, gdy jest konieczność i przestrzec, gdy wymaga tego sytuacja. Wtedy, gdy pojawia się nowe zagrożenie, a nasze dziecko ma za nami dobry kontakt i niejedną rozmowę za sobą, łatwiej będzie wspólnie z nim się uporać. Ważne, by dzieci nie bały się zadawać pytań. Gdy będziemy mieć z pociechą słaby, powierzchowny kontakt, trudno będzie stawić czoła wyzwaniom, jakie niesie za sobą dorastanie czy cyberświat. Systematyczne budowanie relacji na pewno pomoże uniknąć wielu zagrożeń.

*Psycholog w Pracowni Badań Psychologicznych „Twój Balans”. www.twojbalans.com.pl

 

Kategoria: Porady ekspertów