Na Śląsku uruchomiono pierwszy w Polsce książkomat

wtorek 9 maja 2017
  • W Mediatece otwarto pierwszy w kraju książkomat (fot. mat. MBP Tychy)
    W Mediatece otwarto pierwszy w kraju książkomat (fot. mat. MBP Tychy)
  • W Mediatece otwarto pierwszy w kraju książkomat (fot. mat. MBP Tychy)
    W Mediatece otwarto pierwszy w kraju książkomat (fot. mat. MBP Tychy)
Teraz można oddać i wypożyczyć ulubioną książkę o każdej porze dnia i nocy - w tyskiej Mediatece stanął pierwszy w kraju książkomat.

To urządzenie znacznie ułatwi życie miłośnikom książek. Niezależnie od pory dnia czy nocy 7 dni w tygodniu można z niego nie tylko wypożyczać wcześniej zamówione książki, ale również przez całą dobę zwracać wypożyczone tomy - jest do tego przeznaczone odrębne okienko.

Wystarczy wcześniej zamówić książki  online, a te trafią do specjalnych szufladek książkomatu - podobnych do tych, które znamy z paczkomatów. Po odczytaniu karty bibliotecznej dana szafka otwiera się, a my możemy wziąć książkę do domu. W taki sposób można wypożyczyć max 3 książki.

W tyskiej Mediatece wykorzystywana jest technologia RFID czyli identyfikacja książek za pomocą fal radiowych. To umożliwia samodzielne wypożyczanie książek. System informuje także, które książki mogą być wypożyczanie, a które muszą być dostępne w obiekcie. Działa też jak alarm w razie próby wyniesienie książki z Mediateki. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł 1,7 mln zł.

Biblioteka Główna, znana szerzej jako Mediateka, mieście się na al. Piłsudskiego.
 

Kategoria: Wiadomości