Czy rzucać palenie w ciąży?

wtorek 13 czerwca 2017
  • Czy palenie w czasie ciąży trzeba rzucić, czy wystarczy je ograniczyć? (fot. foter.com)
    Czy palenie w czasie ciąży trzeba rzucić, czy wystarczy je ograniczyć? (fot. foter.com)
„Jak to jest z paleniem w ciąży? Wszyscy wiedzą, że jest szkodliwe dla płodu, ale jak wygląda sprawa z nagłym rzuceniem nałogu w trakcie ciąży? Czy to naprawdę może zaszkodzić dziecku?”. Na pytanie pani Ewy z Radzionkowa odpowiada położna Danuta Przybyłko.

Jestem bardzo ciekawa pani zdania, bo już kilka razy słyszałam, że nałogowa palaczka, jeśli nie rzuciła palenia przed zajściem w ciążę, to powinna to robić stopniowo. Spotkałam się z koleżanką, która twierdziła, że tak kazał jej robić lekarz prowadzący jej ciążę! Czy jest w takim podejściu choć odrobina prawdy? Bardzo nurtuje mnie ta sprawa.

 

Palnie w ciąży - zagrożenie dla płodu, konsekwencje dla dziecka

Palenie papierosów obarczone jest dużymi kosztami zdrowotnymi i społecznymi. Przez skutki palenia papierosów umiera rocznie pięć milionów osób na świecie, a palacze żyją przeciętnie o 10-15 lat krócej, niż osoby niepalące. Palenie w okresie ciąży szkodzi nie tylko matce, ale przede wszystkim dziecku. Może być przyczyną poronienia, porodu przedwczesnego oraz ciąży pozamacicznej. Dzieci matek palących często rodzą się niedotlenione i niedożywione. Mogą u nich wystąpić zaburzenia ze strony układu oddechowego i krążenia, rośnie ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej. Na dalszym etapie rozwoju dziecko matki palącej może mieć problemy z nauką i z relacjami z otoczeniem.

Ciąża motywacją do rzucenia nałogu

Ciąża daje kobietom ogromną motywację do rzucenia nałogu palenia papierosów. Spora grupa kobiet od pierwszych dni ciąży odczuwa ogromną niechęć do palenia papierosów i dzięki temu zupełnie bezproblemowo rozstają się z nałogiem. Ograniczenie liczby wypalanych papierosów jest pierwszym krokiem w rzucaniu nałogu, ale to nie przynosi żadnej korzyści, ponieważ wypalając mniej papierosów zaciagamy się głębiej i wciągamy większa ilość dymu tytoniowego.

Ograniczać czy rzucać

Niektóre ciężarne podkreślają, że lekarz zalecił ograniczenie palenia papierosów w ciąży, a nie rzucenie palenia. Miałoby to być uzasadnione obawą o reakcję organizmu na nagłe rzucenie palenia. Warto podkreślić, że nie ma żadnych badań, które wskazywałyby na większą szkodliwość stresu związanego z odstawieniem papierosów, niż szkodliwość wpływu substancji smolistych na płód. Takie podejście do sprawy jest, niczym nie popartym, daniem sobie zielonego światła na palenie w ciąży. Nie ma lepszego rozwiązania niż rzucenie palenie.

Jak znaleźć motywację

Podejmując decyzję o rzuceniu palenia warto zasięgnąć wszelkich informacji na temat rozwoju płodu i wpływu palenia papierosów na jego zdrowie. Niektóre przyszłe mamy obawiają się, że kiedy rzucą palenie to przybiorą na wadze. W takiej sytuacji warto określić co jest ważniejsze - kilka dodatkowych kilogramów czy zdrowie własnego dziecka? Niektóre kobiety rezygnują z palenia papierosów w okresie ciąży, a w zamian stosują plastry nikotynowe lub gumy. Metody te są bezpieczne w ciąży, ale należy je stosować pod kontrolą lekarza. Bywa tak, że kobieta odczuwa w okresie ciąży tak silną presję rzucenia palenia, że po prostu odstawia papierosy i już nigdy nie wraca do nałogu. Nie każdy ma tak silną motywację, ale warto pomyśleć o dziecku, które nosi się pod sercem.

*Danuta Przybyłko - położna z Dąbrowy Górniczej z 35-letnim doświadczeniem, która w 2017 roku otrzymała tytuł Położnej na Medal w województwie śląskim.

Kategoria: Porady ekspertów