Czy ciążę trzeba przeleżeć?

poniedziałek 10 lipca 2017
  • Czy ciąża jest stanem, w którym kobieta musi zrezygnować z wszelkiej aktywności fizycznej? (fot. foter.com)
    Czy ciąża jest stanem, w którym kobieta musi zrezygnować z wszelkiej aktywności fizycznej? (fot. foter.com)
Kiedy musimy w ciąży leżeć, a kiedy wolno ćwiczyć i „normalnie” funkcjonować? Czy należy zapobiegawczo przeleżeć ciążę, by bezpiecznie przetrwać te dziewięć miesięcy? Na pytania pani Klaudii z Sosnowca odpowiada położna Danuta Przybyłko.

Pani Klaudia pisze: Wraz z mężem staramy się o dziecko. Chciałabym pracować w ciąży. Dodam, że moja praca nie jest związana z wyjątkowym wysiłkiem fizycznym. Moja teściowa ostrzega mnie wciąż, że w ciąży powinnam leżeć, nie powinnam nosić mojego dwulatka na rękach i najlepiej jakbym przeleżała te dziewięć miesięcy. Przy pierwszym dziecku miałam problem z szyjką macicy i musiałam dużo leżeć. Proszę mi powiedzieć w jakich wypadkach rygor leżenia w ciąży jest naprawdę potrzebny i uzasadniony? Czy umiarkowana aktywność fizyczna w jakimkolwiek wypadku może stanowić zagrożenie dla nienarodzonego dziecka?

Ciąża to stan fizjologiczny. Jeżeli przebiega prawidłowo to umiarkowany wysiłek fizyczny nie tylko poprawia samopoczucie i utrzymuje ciało w dobrej formie, ale ma też korzystny wpływ na funkcjonowanie wielu układów w organizmie przyszłej mamy, czyli korzystny wpływ na rozwój rosnącego dziecka. Ćwiczenia i aktywność w ciąży pomagają przygotować się do porodu oraz łagodzą dolegliwości takie jak obrzęki, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, czy nadmierny przyrost masy ciała. Należy zawsze skonsultować się z lekarzem czy dana aktywność fizyczna jest dozwolona, dotyczy to zarówno kobiet, które przed ciążą uprawiały jakiś sport, jak i tych, które w okresie ciąży chcą podjąć jakaś formę aktywności.

Dźwiganie ciężkich przedmiotów w ciąży może być niebezpieczne. Tak naprawdę, nie ma przedmiotów o bezpiecznej wadze, które może nosić ciężarna. Jeśli coś musi być podniesione trzeba bezwzględnie pamietać o odpowiedniej pozycji, by nie przeciążyć kręgosłupa. 

Ciąża wysokiego ryzyka może wiązać się z zaleceniem lekarza dotyczącym zmiany stylu życia. Należy wtedy unikać stresu, ograniczyć do niezbędnego minimum wykonywanie czynności fizycznych, zawieszenie pracy zawodowej, leżenie lub nawet pobyt na oddziale patologii ciąży. Przyczyny ciąży zagrożonej to:

1)Wiek matki -po 40 roku życia, ale także poniżej 16 roku życia

2) Choroby matki takie jak: astma, epilepsja, cukrzyca, nadciśnienie, choroby nerek

3) Choroby zakaźne matki w okresie ciąży: ospa, odra, różyczka, opryszczka, aids

4) Wady w budowie narządów płciowych kobiety

5) Choroby występujące w ciąży: cukrzyca, cholestaza, niewydolność szyjkowa

6) Infekcje w obrębie dróg rodnych kobiety

7) Nadużywanie alkoholu, narkotyki, palenie papierosów

8) Nieprawidłowości w przebiegu ciąży: ciąża mnoga, łożysko przodujące, wady płodu

9)Inne przyczyny: urazy, upadki, wstrząs  

W przypadku wystąpienia takich objawów jak bóle w podbrzuszu promieniujące do kręgosłupa, plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, skurcze macicy należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Każdy przypadek ciąży zagrożonej powinien być traktowany indywidualnie. To lekarz na podstawie stanu klinicznego decyduje czy kobieta powinna leżeć, czy tylko ograniczyć aktywność.

Przymus leżenia w ciąży może wydawać się czymś niezwykle trudnym. Odpowiednie nastawienie do tej sytuacji sprawi, że ten pozornie długi czas szybko dobiegnie do szczęśliwego końca. Jednak, jeśli nie ma wskazań lekarskich, nie należy unikać umiarkowanej aktywności fizycznej, która poprawia stan zdrowia oraz samopoczucie mamy i dziecka. 

 

*Danuta Przybyłko - położna z Dąbrowy Górniczej z 35-letnim doświadczeniem, która w 2017 roku otrzymała tytuł Położnej na Medal w województwie śląskim.

 
Kategoria: Porady ekspertów