Heksa i Strziga zniknęły, Połednica i Skarbnik uszkodzone

piątek 8 września 2017
  • Bebok to jedna z dwóch figurek, które nie padły łupem złodziei i wandali (fot. archiwum zdjęć na Fb oficjalnego profilu miasta Katowice)
    Bebok to jedna z dwóch figurek, które nie padły łupem złodziei i wandali (fot. archiwum zdjęć na Fb oficjalnego profilu miasta Katowice)
Wczoraj 7 września otwarto Szlak Ślonski Godki, którego celem jest promocja śląskiej mowy i tradycji. Na szlaku, czyli w całym centrum Katowic, stanęło sześć figurek – postaci ze śląskich baśni i legend. Niestety już pierwszego dnia niektóre z nich zostały zniszczone, inne skradzione.

Zniknęły Heksa (z ul. św. Jana) i Strziga (z Mariackiej). Uszkodzone zostały Połednica (w strefie kultury) i Skarbnik (na Rynku). Figurki zostały stworzone w technologii druku 3D, były wzmocnione specjalnym materiałem, przeprowadzono też testy uderzeniowe, jednak, jak widać, to nie wystarczyło. Póki co w nienaruszonym stanie są dwie, ale pozostałe cztery, jak zapowiada Mariusz Stańczyk, z-ca naczelnika wydziału promocji UM Katowice, odpowiednio wzmocnione - na pewno wrócą na swoje miejsce. Na „powołanie do życia” czekają jeszcze: Szmaterlok, Gyszynk, Kusik, Cera, Chop, Frela, Gruba, Krepel, Rojber, Galan, Bana, Baba, Geld i Pszoć. Figurki symbolizujące te śląskie słowa, podobnie jak figurki legendarnych stworzeń, czarownic i straszków,  będą rozmieszczone w całym centrum Katowic. Szukanie ich może być niezłą zabawą, ale i nauką – przy każdym bohaterze będzie opis - kim jest, co symbolizuje.

Do powstawania szlaku można się dołączyć i przy okazji zostać jego mecenasem. W zamian za opłacenie pracy grafików, produkcji, montażu i promocji można postawić sobie figurką we wskazanym przez siebie miejscu.

Pomysł powstał dzięki współpracy osób związanych z Ogrodami Przedsiębiorczości i katowickiego magistratu.

Miejmy nadzieję, że wandale i złodzieje, którzy sięgnęli po figurki, zostaną szybko złapani i będzie można cieszyć się tym naszym nowym śląskim szlakiem turystycznym.

Kategoria: Wiadomości