Twardnienie brzucha

wtorek 12 września 2017
  • Kiedy twardnienie brzucha w ciąży powinno niepokoić? Odpowiada położna Danuta Przybyłko (fot. pixabay)
    Kiedy twardnienie brzucha w ciąży powinno niepokoić? Odpowiada położna Danuta Przybyłko (fot. pixabay)
Skurcze, twardnienie brzucha, ból - potrafią napędzić strachu każdej kobiecie w ciąży. Kiedy należy się tym niepokoić? O twardnienie brzucha pyta Pani Maja z Katowic, a odpowiada nasza specjalistka - dyplomowana położna Danuta Przybyłko.

Pani Maja z Katowic pyta:

Dlaczego brzuch w ciąży twardnieje, kiedy się to dzieje i czy jest to zwiastunem nadchodzącego porodu? Czy można wtedy jakoś zminimalizować ten dyskomfort, który jest odczuwalny? Nie wiem, położyć się, pomasować brzuch...

Odpowiedź:

Twardnienie brzucha w ciąży (tzw. stawianie się brzucha) może być jak najbardziej naturalnym objawem. Około 20 tygodnia ciąży macica zaczyna przygotowywać się do porodu i ćwiczy skurcze. Są to skurcze Braxtona-Hicksa. Sa one delikatne i krótkotrwałe - dopiero z biegiem ciąży wydłużają się i zwiększa się ich częstotliwość. Skurcz taki odczuwany jest najpierw na górze brzucha, potem stopniowo przesuwa się ku dołowi.

Około 30 tyg. ciąży macica może reagować skurczem na wiele bodźców np. na ruchy dziecka lub zmianę pozycji. W ten sposób dziecko, już w brzuchu mamy, uczy się czucia głębokiego i przygotowuje się do życia w środowisku zewnętrznym, a organizm mamy przygotowuje się do rozwierania szyjki macicy.

Skurcze te często wywołują u ciężarnych niepokój, ale jeżeli nie towarzyszą im żadne inne objawy można być spokojną. Gdyby skurczom towarzyszył ból, gdyby się nasilały, stawały się regularne i gdyby pojawiło się plamienie należy skontaktować się z lekarzem. Często w takich sytuacjach lekarz zaleca oszczędny tryb życia. Należy dużo odpoczywać w dogodnej dla siebie pozycji, pić dużo wody, można (za zgodą lekarza) suplementować magnez. Nie należy głaskać brzucha, gdyż to może jedynie nasilić skurcze. W przypadku częstych skurczów macicy należy zwrócić uwagę na morfologię - niska hemoglobina powoduje, że mięsień macicy jest gorzej dotleniony i ukrwiony, czyli bardziej podatny na czynność skurczową.

Warto obserwować i zapisywać wszystkie objawy, które niepokoją w ciąży, a także częstotliwość skurczów. Dzięki temu łatwiej będzie je przeanalizować podczas wizyty u lekarza prowadzącego ciążę.

Kategoria: Porady ekspertów