Od stycznia komunikacja miejska dla dzieci za darmo

czwartek 28 grudnia 2017
  • Wśród miast Metropolii, w których uczniowie objęci będą 100-proc. ulgą na przejazdy komunikacją miejską, znajdują się również Tychy (fot. wikipedia)
    Wśród miast Metropolii, w których uczniowie objęci będą 100-proc. ulgą na przejazdy komunikacją miejską, znajdują się również Tychy (fot. wikipedia)
Od 1 stycznia 2018 r. dzieci i młodzież do 16. roku życia będą mogły korzystać z komunikacji miejskiej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii całkowicie za darmo. To jedna z najważniejszych zmian w nowej taryfie komunikacyjnej, którą ogłoszono przed świętami.

Młodzi, uczący się mieszkańcy Metropolii (do 16. roku życia) od stycznia będą poruszać się środkami komunikacji miejskiej, czyli autobusami, tramwajami i trolejbusami, na terenie GZM – całkowicie za darmo. Uprawnienie do darmowych przejazdów będzie obowiązywać przez cały rok, również w weekendy, w wakacje i ferie zimowe.

Skorzysta 150 tys. uczniów

Ulga obejmie ok. 150 tys. uczniów i będzie zapisana na spersonalizowanej karcie ŚKUP. Dzięki zawartemu porozumieniu, prawo do bezpłatnych przejazdów będzie dotyczyło również dzieci do 7. roku życia (do niedawna ulga obejmowała jedynie dzieci do 4. roku życia). Maluchom uprawnienie to będzie przysługiwać na podstawie oświadczenia osoby, opiekującej się nimi w czasie podróży.

Obszar objęty taryfą GZM

Do miast objętych taryfą GZM należą: Będzin, Bieruń, Bobrowniki, Bytom, Chełm Śląski, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Gliwice, Imielin, Katowice, Knurów, Lędziny, Mysłowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Psary, Pyskowice, Radzionków, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świętochłowice, Wojkowice oraz Zabrze, Tychy, Bieruń, Bojszowy, Chełm Śląski, Imielin, Miedźna, Mikołów, Mysłowice, Łaziska Górne, Kobiór, Lędziny, Ornontowice, Orzesze, Gmina Oświęcim, Miasto Oświęcim, Pszczyna, Wyry, Krupski Młyn, Miasteczko Śląskie, Mierzęcice, Tarnowskie Góry, Toszek, Tworóg, Ożarowice, Świerklaniec, Wielowieś, Zbrosławice.

Co potrzebne, by móc skorzystać z ulgi?

Do końca marca 2018 r. wystarczy ważna legitymacja szkolna. Po tym terminie, by móc skorzystać z ulgi, trzeba być posiadaczem karty ŚKUP. Wniosek o wyrobienie takiej karty można składać w Punkcie Obsługi Klienta, Punkcie Obsługi Pasażera lub przez internet (za pośrednictwem Portalu Klienta). Kartę odbierać można wyłącznie w wybranym Punkcie Obsługi Klienta. Posiadacze karty ŚKUP mogą zakodować ulgę w jednym z powyższych punktów.

Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości znaleźć można na stronie internetowej www.metropoliajedziemy.pl.

Kategoria: Wiadomości