W parku powstanie strefa aktywności wodnej i inne atrakcje

wtorek 30 stycznia 2018
  • Park Hallera w Dąbrowie Górniczej przejdzie prawdziwą metamorfozę (fot. UM w Dąbrowie Górniczej)
    Park Hallera w Dąbrowie Górniczej przejdzie prawdziwą metamorfozę (fot. UM w Dąbrowie Górniczej)
Najnowocześniejsza w regionie strefa aktywności wodnej, olbrzymie zjeżdżalnie, trampoliny i stoły do gry w szachy to tylko część z atrakcji, za sprawą których Park Hallera w Dąbrowie Górniczej zmieni się niebawem w miejsce idealne do rodzinnej rekreacji.

Park Hallera doczeka się rewitalizacji jeszcze w tym roku. Największe zmiany czekają najbardziej zaniedbaną dotychczas część parku w okolicach Szkoły Podstawowej nr 20, gdzie powstaną: nowoczesny skatepark, plac zabaw, tor rolkowo-rowerowy oraz niezwykły ogród sensoryczny. Jednak także część parku od strony ul. Królowej Jadwigi ulegnie przemianie. Pojawią się tutaj zaciszne strefy aktywności z ławkami, stolikami i mnóstwem zieleni. Strefy powstaną w miejscu zaniedbanych przez lata przyblokowych części parku. Wypoczynkowi i nawiązywaniu kontaktów sprzyjać mają kręgi rekreacyjne, których w całym parku powstanie wiele. Będą wyposażone w wygodne ławki, stoły do gry w szachy oraz kwitnące klomby. Istniejący plac zabaw rozbudowany zostanie o dwie około 20-metrowe zjeżdżalnie w strefie górki. Na jej zboczach pojawią się również amfiteatralne siedziska do wypoczynku, pod nimi trampoliny dla najmłodszych, a wokół nowe drzewa i oświetlenie.

W miejscu obecnie wyłożonym cegłą klinkierową, powstanie strefa aktywności wodnej. Utworzą ją dwa place z fontannami. Jak twierdzi Arkadiusz Miśkiewicz z pracowni AiM Architekci – „będzie to najnowocześniejsze tego typu miejsce w regionie, w całości zautomatyzowane, z mnóstwem możliwości dotyczących sekwencji wodnych i podświetlenia”. Za fontannami znajdzie się strefa aktywności seniora. Obok urządzeń rekreacyjnych i stołów do gry w szachy, pojawią się zielone pagórki o wysokości do dwóch metrów. Pomiędzy nimi znajdzie się miejsce na hamaki i boisko do gry z bule, a dalej - na wielofunkcyjne boisko, łąkę i miejsce na scenę parkową. Nowością będą łąki kwietne na uformowanych pagórkach w strefie seniora oraz w sąsiedztwie parkingu aquaparku Nemo.

Wyremontowanym tunelem przechodzić się będzie do tzw. części „B” parku. Mijając trampoliny oraz nowy plac zabaw ze strefami starszaka i malucha, a także zrewitalizowany krąg modelarski, będzie można dojść do ogrodu sensorycznego. W tym miejscu dzieci będą bawić się, rozwijając kreatywność, umiejętność współpracy i wrażliwość na przyrodę, korzystając z urządzeń, takich jak bliźniacze lustra czy kołyska Newtona. Za kolejnym kręgiem rekreacyjnym pojawi się skatepark z miejscami dla publiczności. Wokół części „B” Parku Hallera zostanie poprowadzona ścieżka rowerowa i rolkowa.

Na terenie parku planuje się wymianę nawierzchni większości alejek, montaż ekologicznego oświetlenia z latarniami typu led, przesadzenie wielu krzewów (jałowce, żywotniki, magnolie, cisy) oraz pielęgnacyjne wycinki drzew chorych i połamanych. Przewidziany koszt rewitalizacji wyniesie około 12 mln zł, z czego aż 10 mln stanowią środki unijne.

 

Kategoria: Wiadomości