Wypożycz sobie czujnik smogu

poniedziałek 12 marca 2018
  • Dzięki działaniom stowarzyszenia każdy mieszkaniec Katowic może na bieżąco sprawdzać jakość powietrza w mieście (fot. Katowicki Alarm Smogowy)
    Dzięki działaniom stowarzyszenia każdy mieszkaniec Katowic może na bieżąco sprawdzać jakość powietrza w mieście (fot. Katowicki Alarm Smogowy)
Katowicki Alarm Smogowy walczy o czystsze powietrze w sercu naszego regionu. Wśród wielu zadań podejmowanych przez stowarzyszenie, na szczególną uwagę zasługuje wypożyczalnia czujników zanieczyszczenia powietrza.

Społeczna wypożyczalnia czujników to pomysł, który powstał po warsztatach z budowania własnego miernika smogu. W ich trakcie uczestnicy zapoznali się z podstawowymi informacjami na temat zanieczyszczeń powietrza oraz sposobami ich pomiarów, a następnie zbudowali własne mierniki smogu (pyłu PM1, PM2.5 oraz PM10). Po warsztatach każdy z uczestników zabrał swój miernik na własność. - Byliśmy zaskoczeni, jak szybko rozeszły się zaproszenia na warsztaty z budowy smogomierza. Równocześnie otrzymywaliśmy ciągle zgłoszenia. We współpracy z Napraw Sobie Miasto i Meritum, postanowiliśmy uruchomić społeczną wypożyczalnię czujników jakości powietrza– tłumaczy Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego. 

Czujnik można wypożyczyć na tydzień i w tym czasie, za pośrednictwem aplikacji w telefonie, na bieżąco monitorować jakość powietrza w najbliższej okolicy. W ramach projektu Katowicki Alarm Smogowy została uruchomiona specjalna strona katoluft.pl, dzięki której na bieżąco dystrybuowane są komunikaty o stanie powietrza w mieście.

 

Kategoria: Wiadomości