Bezpłatne szczepienia dzieci przeciw pneumokokom

czwartek 5 kwietnia 2018
  • Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom obejmą dzieci z roczników 2013-2016 (fot. pixabay)
    Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom obejmą dzieci z roczników 2013-2016 (fot. pixabay)
Do 29 czerwca można zaszczepić dziecko przeciwko pneumokokom. „Szczepienie to daje najlepszą i skuteczną ochronę przed inwazyjnymi zakażeniami, zapaleniem płuc oraz ostrym zapaleniem ucha środkowego, wywołanym przez Streptococcus pneumoniae” – podaje Ministerstwo Zdrowia.

Najcięższą postacią zakażenia pneumokokowego jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP) czyli zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica) i zapalenie płuc z bakteriemią. Pneumokoki mogą również wywoływać zapalenie spojówek, zapalenie otrzewnej i zapalenie stawów.

Ograniczona liczba szczepionek

Szczepienie jest dobrowolne i nieodpłatne. Kwalifikują się do niego dzieci z roczników 2013-2016. Będzie wykonywane do 29 czerwca 2018 r. przez przychodnie, które mają podpisany kontrakt z NFZ. Warunkiem jest zakwalifikowanie dziecka na szczepienie do 20 kwietnia. Tym samym rodzice, którzy chcą zaszczepić swoją pociechę, do tego czasu powinni skontaktować się z pediatrą w celu umówienia dziecka na wizytę i sprawdzenia czy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do podania szczepionki. A jest ona 10-walentna, schemat szczepienia obejmuje dwie dawki w odstępie dwóch miesięcy. Liczba szczepionek oraz termin ich podawania jest ograniczony. 

Kategoria: Wiadomości