W szpitalu leczą bajkami

środa 16 maja 2018
  • Dla małych pacjentów bajkoterapia to prawdziwa chwila zapomnienia o chorobie. (fot. GCZD)
    Dla małych pacjentów bajkoterapia to prawdziwa chwila zapomnienia o chorobie. (fot. GCZD)
Smutna żabka, Słoń Elmer oraz wesołe misie - o przygodach tych i innych bajkowych postaci czytali w czwartek wolontariusze małym pacjentom Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, podczas pierwszej sesji bajkoterapii.
Bajkoterapia to projekt Fundacji Zaczytani.org, w ramach którego wolontariusze czytają na głos pacjentom szpitali dziecięcych w największych miastach Polski. Projekt wspierają znane aktorki, m. in. Anna Dereszowska i Anna Guzik. Bajkoterapia to nie tylko wspólne czytanie, ale również omawianie lektur, czerpanie z nich inspiracji i wskazówek. Jest częścią arteterapii, która pełni coraz istotniejszą rolę w kompleksowym leczeniu i rehabilitacji pacjentów szpitali pediatrycznych.
 
Chwila, by odpocząć
 
Wolontariusze fundacji odwiedzili we wtorek Oddział Chirurgii i Urologii GCZD. Bajkom przysłuchiwali się nie tylko pacjenci w salach chorych, ale i dzieci bawiące się na szpitalnym korytarzu, który przez chwilę zamienił się w wielką czytelnię. - Czytamy nie tylko dzieciom, ale także ich rodzicom. Niektórzy słuchają z wielką uwagą. Inni, nawet jeśli nie są zainteresowani bajkami, to dzięki nam mają czas, by przez chwilę zająć się sobą czy po prostu odpocząć. Dla niektórych, spędzających z dziećmi miesiące w szpitalu, to bardzo ważne wsparcie - mówi pani Anna, wolontariuszka fundacji. Wolontariusze fundacji to ludzie w różnym wieku, od studentów do osób około 60 roku życia. Głównie kobiety, ale również mężczyźni. - Robimy to z potrzeby serca. Czytanie na głos, zwłaszcza w szpitalu dziecięcym, to duża przyjemność, ale i sporo wzruszeń - mówi Joanna Niezgoda, koordynatorka na Górny Śląsk fundacji Zaczytani.org.
 
Lektura leczy
 
Dr Justyna Dubiel, psycholog kliniczny w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka, podkreśla, że literatura jest ważnym sojusznikiem lekarzy w procesie leczenia małych pacjentów. - Jak powiedziała Wisława Szymborska, „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Bajkoterapia pozwala dzieciom choć trochę się odstresować i zapomnieć o szpitalnej monotonii. Dzięki takim akcjom czas spędzony w szpitalu nie jest czasem straconym i przykrym, ale interesującą „wyprawą po skarb zdrowia”- mówi dr Dubiel.
Kategoria: Wiadomości

Zobacz także


Zaskakiwały, wzruszały i fascynowały, czasem też bawiły do łez - takie były najlepsze książki dla dzieci wydane w 2017 roku. Poznajcie nasze subiektywne zestawienie tych najciekawszych. To był fantastyczny rok dla młodych czytelników!

 

Top 10 – najciekawsze książki dla dzieci 2017 roku