Mała książka - wielki człowiek

środa 12 września 2018
  • Dzieci, które od najmłodszych lat mają kontakt z książkami są bardziej pewne siebie i mają lepiej rozwiniętą wyobraźnię (fot. pixabay)
    Dzieci, które od najmłodszych lat mają kontakt z książkami są bardziej pewne siebie i mają lepiej rozwiniętą wyobraźnię (fot. pixabay)
Badania wykazują, że dzieci, które od najmłodszych lat mają kontakt z książkami, są bardziej pewne siebie, mają lepiej rozwiniętą wyobraźnię i bogatszy zasób słownictwa. Od września na trzylatków w bibliotekach w całej Polsce czeka około 100 tys. czytelniczych Wyprawek.

Akcja to pilotażowy projekt Instytutu Książki, realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – Wielki Człowiek”. Jej celem jest zachęcenie rodziców do codziennego czytania z dzieckiem oraz odwiedzenia miejskich bibliotek. Kampania społeczna przeprowadzana jest również na oddziałach położniczych w całej Polsce.

Prezent na start

Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie otrzyma Wyprawkę Czytelniczą. W jej skład wchodzi książka „Pierwsze wiersze dla...” oraz Karta Małego Czytelnika. To w niej za każdą wypożyczoną książkę dziecko otrzyma naklejkę. Po zebraniu 10 zostanie wyróżniony imiennym dyplomem. W Wyprawce rodzice znajdą również podpowiedź, skąd czerpać inspiracje czytelnicze oraz niezbędne informacje o korzyściach wynikających z czytania.

Dlaczego warto czytać od kołyski?

Dobrze dobrane książki rozwijają umysł i emocje dzieci już od okresu niemowlęcego. Pięknie zaprojektowane umożliwiają pierwsze spotkania ze sztuką. Podczas wspólnego czytania budujemy więź emocjonalną, tworzymy poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Lektury wprowadzają dzieci w świat wartości, uczą komunikować potrzeby i pokonywać lęki. Rozbudzają również gotowość do samodzielnego czytania.

Gdzie na Śląsku?

W województwie śląskim do akcji przystąpiło około 65 bibliotek. Są to zarówno duże, jak i małe miejscowości. Pełną listę znajdziecie na stronie wielki-człowiek.pl. Wyprawki w dużych miastach dzieci otrzymają m.in.: w Bytomiu, Bielsku-Białej, Będzinie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Rybniku oraz Zabrzu. Tu wyprawki będą czekać we wszystkich bibliotekach miejskich.

Do połowy grudnia 2019 r. zostanie rozdanych 360 tys. wyprawek dla noworodków. Trzylatkowie swoje książeczki odbiorą w prawie 3 tys. bibliotek na terenie całej Polski.

Kategoria: Wiadomości

Zobacz także

fot. pixabay

Trwa gorączkowe poszukiwanie zeszytów, piórników, tornistrów, nowy plan lekcji… i z górki. Czy zastanawialiście się jednak nad innym obszarem przygotowania dzieci do nowych wyzwań szkolnych? Przygotowanie umysłu jest równie ważne. Czy wiecie, że jeśli w ciągu kilku miesięcy nie powtarzamy informacji (jak np. tabliczka mnożenia), to najpewniej będziemy mieli trudność w przypomnieniu sobie wyniku 7 x 8 już po kilku tygodniach. Zobaczcie, jakie ćwiczenia pomogą usprawnić rozleniwiony wakacjami umysł. 

Szkolna gorączka, czyli jak się przygotować i nie zwariować?