Minister ważyła plecaki, w których… nie było książek

środa 3 października 2018
  • W Ogólnopolskim Dniu Tornistra w plecakach dzieci zabrakło podręczników (fot. mat. men.gov.pl)
    W Ogólnopolskim Dniu Tornistra w plecakach dzieci zabrakło podręczników (fot. mat. men.gov.pl)
Minister edukacji - Anna Zalewska z okazji Ogólnopolskiego Dnia Tornistra odwiedziła w poniedziałek jedną z warszawskich szkół, gdzie ważyła plecaki. Wydarzenie przebiegło sprawnie poza jednym wyjątkiem. Uczniów poproszono, aby tego dnia nie przynosili podręczników.

Minister w towarzystwie głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa odwiedziła Szkołę Podstawową nr 316 na warszawskim Bemowie. Już wcześniej dzieci otrzymały stosowne instrukcje - Nauczyciele powiedzieli w piątek dzieciom, żeby w poniedziałek nie brały książek do szkoły. Miały spakować tylko zeszyty. To oszukiwanie – poskarżył się jeden z rodziców na forum ruchu Rodzice przeciwko Reformie Edukacji. O sprawie, jako pierwsza poinformowała stołeczna „Gazeta Wyborcza”.

Minister w szkole, podręczniki w domu

O wizycie pani minister w dzielnicy mówiło się już wcześniej. Nie wiedziano dokładnie, jaką szkołę odwiedzi. Do „Gazety Wyborczej" zgłosili się rodzice z różnych szkół, w których wydano podobne instrukcje. Rodzice nie kryją oburzenia. Wiadomo, że plecaki szkolne są ciężkie. Podręczniki teoretycznie powinny być zostawiane w szkole. Jednakże w praktyce, zabierane są do domu z powodu zadań domowych.

Dzień tornistra

Ogólnopolski Dzień Tornistra to nowa akcja edukacyjna, która ma na celu zwrócenie uwagi rodzicom, uczniom i nauczycielom na zjawisko za ciężkich plecaków. O tym, że problem istnieje i nadal nie jest rozwiązany, alarmował MEN oraz GIS. Poniedziałkową sytuację skomentował w mediach społecznościowych rzecznik praw dziecka Marek Michalak: "Żart? Zaklinanie rzeczywistości nie poprawi sytuacji szkolnej uczniów. Problemowi trzeba stawić czoła".

Kategoria: Wiadomości

Zobacz także

fot. pixabay

Trwa gorączkowe poszukiwanie zeszytów, piórników, tornistrów, nowy plan lekcji… i z górki. Czy zastanawialiście się jednak nad innym obszarem przygotowania dzieci do nowych wyzwań szkolnych? Przygotowanie umysłu jest równie ważne. Czy wiecie, że jeśli w ciągu kilku miesięcy nie powtarzamy informacji (jak np. tabliczka mnożenia), to najpewniej będziemy mieli trudność w przypomnieniu sobie wyniku 7 x 8 już po kilku tygodniach. Zobaczcie, jakie ćwiczenia pomogą usprawnić rozleniwiony wakacjami umysł. 

Szkolna gorączka, czyli jak się przygotować i nie zwariować?