Podwójna jakość jedzenia – Niemcy mają lepiej?

środa 24 października 2018
  • Półki polskich super i hipermarketów nie różnią się zbytnio od tych niemieckich, różnice pojawiają się w składzie produktów (fot. pixabay)
    Półki polskich super i hipermarketów nie różnią się zbytnio od tych niemieckich, różnice pojawiają się w składzie produktów (fot. pixabay)
Ten sam produkt, ale różny skład – najnowsze badania UOKiK wykazały, że nie jesteśmy traktowani na równi z resztą Europy. Popularne żelki Haribo produkowane na polski rynek mają więcej smaków jabłkowych i cytrynowych, a na niemiecki – truskawkowych i ananasowych. W polskich chrupkach „duszkach” znajdziemy wzmacniacz smaku, którego brak u zachodnich sąsiadów.

UOKiK po raz pierwszy porównał jakość produktów oferowanych konsumentom z Polski, jak i Europy Zachodniej. Sprawdzono 101 produktów, a istotne różnice dotyczyły 12. Tylko w dwóch przypadkach produkty na polskim rynku były lepsze.

Oczekiwania konsumentów

Wielu Polaków nadal nie słyszało o pojęciu „podwójnej jakości żywności”. Większość jest przekonana, że jeżeli produkt wygląda tak samo, to musi mieć identyczny skład. - Nie powinno być różnic w traktowaniu konsumentów w Unii Europejskiej. Producenci nie mogą lekceważyć oczekiwań konsumentów i każdą różnicę tłumaczyć odpowiedzią na inne gusta klientów. Prawie połowa ankietowanych przez nas Polaków twierdzi, że mogą zapłacić więcej za produkt lepszej jakości - mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jedno opakowanie, różny skład

Znalezione różnice dotyczyły m.in. chipsów. Niemieckie nie miały wzmacniaczy smaków i były smażone na oleju słonecznikowym, polski odpowiednik zawierał glutaminian monosodowy, był smażony na oleju palmowym i miał wyższą zawartość tłuszczu. Etykieta serka Almette z ziołami informuje o „100 % naturalnych składnikach”. Tak jest w przypadku tylko niemieckiego serka. W polskim znajdziemy regulator kwasowości co przeczy hasłu z etykiety. Czekolada Milka w polskich sklepach ma mniej orzechów. Kawa Nescafe Classic jest mocniejsza u naszych zachodnich sąsiadów. Ponadto na naszym rynku, w opakowaniach często znajdowało się mniej produktu.

Działania przeciw dyskryminacji

Wyniki UOKiK przekaże Komisji Europejskiej. Na poziomie unijnym trwają prace nad zmianami – Popieramy regulacje przeciwdziałające dyskryminacji konsumentów i zapewniające dostęp do dobrych jakościowo produktów w całej Unii. Nowe regulacje muszą być przede wszystkim jasne dla rynku i jego uczestników – wyjaśnia Dorota Karczewska, wiceprezes UOKiK.

Kategoria: Wiadomości