Zobacz, kiedy przypadają dni wolne od szkoły w 2015

wtorek 30 grudnia 2014
  • Rok 2015 nie będzie dla nas tak łaskawy jak 2014. Wiele świąt będzie się pokrywać z weekendami (fot. sxc.hu)
    Rok 2015 nie będzie dla nas tak łaskawy jak 2014. Wiele świąt będzie się pokrywać z weekendami (fot. sxc.hu)
Dni wolne od szkoły czasem nakładają się z dniami wolnymi od pracy. Można również, według kalendarza zajęć szkolnych, zorganizować sobie urlop i spędzić ten czas razem z dziećmi. Kiedy zatem możemy liczyć na te ustawowo wolne dni w 2015 roku?

Pierwszym długim weekendem 2015 roku wolnym od zajęć szkolnych, ale i pracy jest ten najbliższy od 2 do 6 stycznia, a to za sprawą Objawienia Pańskiego zwanego potocznie świętem Trzech Króli przypadającym we wtorek. Większość szkół poniedziałek również robi dniem wolnym, żeby przedłużyć weekend.

Kolejne dni bez szkoły to ferie zimowe. W województwie śląskim to czas od 2 do 15 lutego. Rodzice, o ile nie są nauczycielami, muszą niestety w tych dniach pomyśleć o urlopie, żeby zorganizować pociechom ten wolny czas.
Następna przerwa w nauce przypada na dni od 2 do 7 kwietnia ze świętami wielkanocnymi przypadającymi na 5 i 6 kwietnia. Tym samym dzieci mają aż 6 dni wolnego. Dorośli zaś mogą wziąć sobie 3 dni wolnego, żeby cieszyć się tym czasem razem z dziećmi. 

Weekendem majowym z kolei aż tak się nie nacieszymy, bo 1 maja czyli Święto Pracy wypada w piątek, a Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w niedzielę. Tym samym długi weekend będzie trwał zaledwie 3 dni.
Boże Ciało przypadnie w tym roku na 4 czerwca (czwartek) i tutaj będzie możliwość zorganizowanie przez szkoły dodatkowo piątku wolnego (5 czerwca) (odrabiania go w innym terminie). Wówczas, biorąc 1 dzień urlopu będziemy mieli 4 dni dla rodziny.

Wakacje, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji rozpoczną się 27 czerwca (sobota) i potrwają standardowo do 31 sierpnia (poniedziałek). Dzieci do szkoły pójdą we wtorek 1 września.

Dodatkowym dniem wolnym od szkoły jest dzień 14 października - Dzień Edukacji Narodowej. Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) wypada niestety w niedzielę, za to wolne od szkoły i pracy Święto Niepodległości (11 listopada) w tym roku w środę. Można oczywiście wziąć 2 dni urlopu przed lub po tym dniu i cieszyć się dłuższym wolnym, ale dzieci już wolnego w szkole mieć najprawdopodobniej nie będą.
Zimowa przerwa świąteczna przypada na dni od 22 grudnia 2015 r. do 3 stycznia 2016 r. Tutaj rodzice będą musieli troszkę pokombinować, żeby mieć równie dużo wolnego co dzieci, głónie dlatego, że święta przypadają na piątek (Boże Narodzenie) i weekend (kolejno pierwsze i drugie święto). Z kolei Nowy Rok w 2016 to piątek.

Kategoria: Wiadomości