Nakarm ptaki bezpłatną karmą z kaczkomatu

środa 5 grudnia 2018
  • Kaczkomaty stanęły w pobliżu ul. Pułaskiego, przy placu zabaw i w sąsiedztwie os. Przystań nad stawem Łąka w Dolinie Trzech Stawów (fot. mat. kato obywatel)
    Kaczkomaty stanęły w pobliżu ul. Pułaskiego, przy placu zabaw i w sąsiedztwie os. Przystań nad stawem Łąka w Dolinie Trzech Stawów (fot. mat. kato obywatel)
Trzy drewniane budki z karmą dla ptactwa wodnego stanęły w Dolinie Trzech Stawów. W nich znajdziecie bezpłatną karmę, odpowiednią dla tego rodzaju zwierząt. Projekt ma na celu zwrócenia uwagi na problem dokarmiania ptaków wodnych chlebem.

Kaczkomaty cieszą się coraz większą popularnością w polskich miastach. Celem projektu jest właściwe dokarmianie ptaków oraz edukacja na temat zwyczajów i potrzeb żywieniowych ptactwa wodnego.

Nie karm chlebem!

Często wybierając się na spacery z dziećmi chcemy wspólnie pokarmić kaczki. Używamy do tego celu chleba, który nie jest dla nich odpowiednim pożywieniem. Podstawową zasadą karmienia kaczek jest brak soli w pokarmie, której ptaki nie trawią. Ponadto chleb może być zepsuty i również zagrażać życiu zwierząt. W kaczkomatach znajdziemy odpowiednią karmę, dostosowaną do potrzeb żywieniowych wodnych ptaków zimujących.

Karm zdrowo i z głową

W Dolinie Trzech Stawów najczęściej dokarmiamy kaczki krzyżówki, łabędzie nieme, śmieszki i łyski. Zaczynamy je dokarmiać dopiero zimą, kiedy zamarznięta jest już większość zbiorników wodnych. Wcześniejsze dokarmianie zakłóca naturalną migrację ptaków na zimowiska. Pokarmu nie wrzucamy do wody, najlepszym sposobem jest wysypanie go w niewielkiej odległości od wody, aby nie zamakał, a jednocześnie aby ptaki nie były narażone na ataki psów i kotów. Możemy również, jako pokarm użyć świeżych, pokrojonych warzyw lekko obgotowanych w niesolonej wodzie, jak marchewka, brokuł, kalafior lub kapusta biała. Ptaki z przyjemnością zjedzą również otręby, poślad, płatki zbożowe, ziarna zbóż, kaszę oraz ryż. Pamiętajcie również o zachowaniu bezpiecznej odległości podczas dokarmiania, gdyż ptaki są nosicielami wielu chorób.

Trzy drewniane budki

Znajdziecie je w pobliżu ul. Pułaskiego (niedaleko Lidla), przy placu zabaw i w sąsiedztwie os. Przystań nad stawem Łąka w Dolinie Trzech Stawów.

Kaczkomaty w Katowicach powstały dzięki Budżetowi Obywatelskiemu.

Kategoria: Wiadomości