Niania nie może być osobą przypadkową

wtorek 30 lipca 2013
  • Urszula Miemiec (z lewej) i Anna Górna, właścicielki agencji NianiaNet (fot. Sebastian Dziechciarz i Borys Synak)
    Urszula Miemiec (z lewej) i Anna Górna, właścicielki agencji NianiaNet (fot. Sebastian Dziechciarz i Borys Synak)
- Jeśli chcemy opiekunki, która nie ograniczy się tylko do pilnowania dziecka pod nieobecność rodziców i siedzenia z nim przed telewizorem, powinniśmy traktować ją poważnie - jak znaleźć dobrą nianię radzi Urszula Miemiec, współwłaścicielka działającej w Katowicach agencji NianiaNet.

Znalezienie dobrej opiekunki dla dziecka to nie lada wyzwanie. Jak zabrać się za takie poszukiwania?

Najlepiej zacząć od rozmów ze znajomymi. Może któraś z zaprzyjaźnionych mam poleci nam opiekunkę, która zajmowała się jej dzieckiem i jest godna zaufania? Jeśli nie uda nam się znaleźć niani pocztą pantoflową, trzeba szukać inaczej. Radziłabym dużą ostrożność podczas poszukiwania niani wśród pań, reklamujących się w internecie czy na słupie ogłoszeniowym. Niestety, dość często zdarza się, że są wśród nich osoby, które po prostu nie potrafią znaleźć innej pracy, więc próbują szczęścia jako opiekunki, przekonane, że to zajęcie, z którym każdy sobie poradzi. Dobra niania nie może być jednak osobą przypadkową! Czy da się taką znaleźć przez ogłoszenie? Oczywiście. To wymaga jednak żmudnej pracy i zweryfikowania wielu ofert, by znaleźć osobę odpowiedzialną i z prawdziwym powołaniem do zajmowania się dziećmi. Dlatego polecam korzystanie z usług agencji niań, które sprawdzają kwalifikacje kandydatek, ich cechy osobowościowe, predyspozycje do pracy z dziećmi, kulturę osobistą. Wybierając nianię z bazy agencji, rodzic może być pewny, że dana osoba jest wiarygodna. Jedyne, co mu pozostaje, to wybrać taką, która będzie odpowiadała jego indywidualnym oczekiwaniom.

Na co zwrócić uwagę podczas rozmowy z kandydatką na nianię?

Przede wszystkim zapytać o dotychczasowe doświadczenie i referencje. Rodzice nie powinni wstydzić się poprosić o kontakty do poprzednich pracodawców i zatelefonować do nich, by dopytać o ich opinię o osobie, której zatrudnienie rozważają Na pierwsze spotkanie z kandydatką na opiekunkę warto zaprosić też swoją mamę, przyjaciółkę albo inną zaufaną osobę, która pomoże nam obiektywnie ocenić nianię. Rodzicom, którzy zamierzają zostawić dziecko pod opieką nieznanej sobie dotąd kobiety, żadna kandydatka nie wydaje się z reguły dość dobra.

Czy ważne jest wykształcenie niani?

Kiedy zakładałyśmy naszą agencję, zamierzałyśmy preferować osoby z wykształceniem pedagogicznym, ale życie pokazało, że choć takie osoby są zawodowo przygotowane do pracy z dziećmi, to jednak panie bez studiów pedagogicznych wcale nie muszą radzić sobie gorzej. Spotkałyśmy wiele kobiet bez wykształcenia pedagogicznego, które mają rewelacyjne podejście do dzieci i radzimy rodzicom, żeby w pierwszej kolejności zwracali uwagę właśnie na ten fakt, a nie na dyplom.

Pracy jako opiekunki najczęściej szukają studentki i emerytki. Postawić na młodość, czy na doświadczenie?

W tym przypadku również nie ma gotowej odpowiedzi. Dojrzałe kobiety mają większe doświadczenie, bo wychowały własne dzieci, często też zajmowały się wnukami. Jednak młode dziewczyny mają olbrzymi zapał, są kreatywne, potrafią wymyślać rozwijające zabawy, mają też dobrą kondycję, a przecież zajmowanie się dzieckiem to ciężka praca fizyczna. Kiedy zakładałyśmy agencję, postanowiłyśmy, że będziemy przyjmować wyłącznie panie od 24 roku życia, no, wyjątkowo od 23. Długi czas telefonowała do nas jednak 21-letnia dziewczyna, którą ciągle odprawiałyśmy z kwitkiem, tłumacząc, że jest za młoda. W końcu przyszła do nas do biura i okazało się, że jest fantastyczną osobą. Bez wahania poleciłyśmy ją klientom, którzy są zachwyceni. Stąd nauczka, by nie oceniać z góry ludzi, zanim ich nie poznamy.

Jakich błędów unikać, szukając niani?

Jeśli chcemy opiekunki z prawdziwego zdarzenia, która nie ograniczy się tylko do pilnowania dziecka pod nieobecność rodziców i siedzenia z nim przed telewizorem, powinniśmy traktować ją poważnie. Pamiętajmy, że dobra niania to nie gosposia. Nie wymagajmy, by robiła zakupy, gotowała obiady i wyprowadzała psa, bo każdy dodatkowy obowiązek, który jej powierzymy, odciągnie ją od dziecka. Jej zadaniem jest spędzać z maluchem czas na twórczych zabawach, grach, czytaniu książeczek, spacerach. Zajmowanie się dzieckiem to ciężka i odpowiedzialna praca. Jeśli oczekujemy od niani, by poświęciła się jej w pełni, stwórzmy jej taką możliwość.

Ile za godzinę?

- Wynagrodzenie niania ustala indywidualnie z rodzicami. W Katowicach najczęściej wynosi ono od 8 do 10 zł na rękę za godzinę, ale może się różnić, w zależności od czasu pracy niani i
zakresu jej obowiązków – wyjaśnia Urszula Miemiec.

Niania na godziny czyli tzw. „dochodząca” jest droższa. Opieka nad dzieckiem do 3 godzin to koszt 30 zł za każdą godzinę, powyżej 3 godzin – 25 zł, a powyżej 5 – 20 zł.

 

Kategoria: Wiadomości