Kalendarz wydarzeń

Kalendarz wydarzeń - piątek 24 listopada 2017

Archeologiczne odkrywanie Górnego Śląska

środa 20 września 2017
  • Wystawę archeologiczną możecie oglądać w Muzeum Górnośląskim do 28 lutego (fot. mat. Muzeum Górnośląskie)
    Wystawę archeologiczną możecie oglądać w Muzeum Górnośląskim do 28 lutego (fot. mat. Muzeum Górnośląskie)
Kiedy: 
  • czwartek 21 września 2017 - środa 28 lutego 2018
Gdzie: Bytom
W pasjonującą podróż zabierze Was postać Jerzego Szydłowskiego, wybitnego badacza i inicjatora zakładu archeologii na Uniwersytecie Śląskim. Jego najcenniejsze znaleziska możecie oglądać w Muzeum Górnośląskim.

W 2017 roku mija 20 lat od śmierci wybitnego górnośląskiego archeologa prof. Jerzego Szydłowskiego – jedynego jak dotąd profesora archeologii, który urodził się na Górnym Śląsku (w Rudzie Śląskiej) i przez całe życie zajmował się badaniem pradziejów i wczesnego średniowiecza naszego regionu.

Wsród znalezisk prezentowanych na wystawie znajdą się tajemnicze artefakty, których zastosowanie wciąż budzi ciekawość archeologów. Zobaczycie m.in. unikatowy, najstarszy w Europie instrument dęty – multanki (fletnia Pana) datowany na 800-550 r. p.n.e., znaleziony w tzw. grobie szamana. Z bytomskiego wzgórza Małgorzatka pochodzi XII-wieczna żelazna kłódka, a z górniczą przeszłością miasta związane jest rzadkie znalezisko – kilkusetletnie żelazne narzędzie - żelozko, odnalezione w okolicy zachodniej pierzei rynku. To tylko niektóre przykłady eksponatów prezentowanych na wystawie.

Otwarcie wystawy "Archeologiczne odkrywanie Górnego Śląska. Profesor Jerzy Szydłowski - sylwetka mistrza" odbędzie się 21 września o godz. 18 w siedzibie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, przy ul. Korfantego 34.

Wystawa potrwa do 28 lutego 2018.

Kategoria: Wydarzenia

Zobacz także

Rozpoczął się rok szkolny, plany lekcji zostały już ustalone, przyszedł czas na znalezienie ciekawych zajęć dodatkowych dla pociechy. Postanowiliśmy Wam to ułatwić i zebrać w jednym miejscu najatrakcyjniejsze, według nas, oferty z województwa śląskiego. Znajdują się wśród nich zarówno warsztaty rozwijające umysł, wyobraźnię czy zdolności manualne, jak i zajęcia sportowe - niezbędne do prawidłowego rozwoju młodego człowieka oraz kulinarne - rozwijające zmysł smaku, świadomość żywieniową oraz kreatywność. 


 

Zajęcia dodatkowe dla dzieci - najlepsze propozycje z regionu

Zobacz także

Bardzo ważny jest odpowiedni pojemnik na drugie śniadanie i przekąski (fot. sxc.hu)

Przygotowując pociechę do szkoły staramy się o wszystkim pamiętać. Obok podręczników, zeszytów, przyborów szkolnych powinniśmy zadbać również o to, aby spakować dziecku coś pożywnego. Anna Brończyk-Puzoń, dietetyczka, wykładowca akademicki ma dla nas kilka propozycji na pyszne, kolorowe i zdrowe przekąski.

Zacznijmy od odpowiednich opakowań. Ich asortyment jest obszerny: od przezroczystych, po te kolorowe z ukochanymi bohaterami bajek naszych dzieci. Pozwólmy, aby wybór dokonał nasz uczeń. Tym sposobem będziemy mieli większą szanse, że przygotowane przez nas posiłki zostaną zjedzone z apetytem.

8 pomysłów na zdrowe przekąski szkolne

Przygotowując pierwszą wyprawkę szkolną staramy się o wszystkim pamiętać. Obok zakupionych podręczników, zeszytów i nowych ubrań, powinniśmy zadbać również o posiłki spożywane przez nasze dzieci poza domem. Anna Brończyk-Puzoń, dietetyczka i wykładowca w Śląskiej Wyższej Szkole Medycznej w Katowicach ma dla nas kilka propozycji na pyszne, kolorowe i zdrowe przekąski.