SIT.COM odczarowuje podwórka

poniedziałek 9 czerwca 2014
  • Do tej pory "odczarowano" dziewięć mysłowickich podwórek (materiały MOK)
    Do tej pory "odczarowano" dziewięć mysłowickich podwórek (materiały MOK)
Kiedy: 
  • środa 11 czerwca 2014
Gdzie: Mysłowice
„Siła Inicjatyw Twórczych. Cel Odczarowane Mysłowice” to projekt, realizowany już po raz trzeci przez Mysłowicki Ośrodek Kultury. Jego pracownicy odwiedzają podwórka, na których brakuje atrakcji dla dzieci, by poprzez zabawę je „odczarować”. 11 czerwca zagoszczą przy ul. Boliny 12.

Do tej pory animatorzy z MOK „odczarowali” dziewięć podwórek, położonych w robotniczych dzielnicach miasta. Zawsze przywozili ze sobą balony, watę cukrową i wiele pomysłów na gry, zabawy i konkursy z nagrodami. Instruktorzy ze Szkoły Tańca Extreme uczyli dzieci tańczyć zumbę, były też zajęcia tematyczne, dopasowane do specyfiki poszczególnych podwórek. Już 11 czerwca o godz. 16 animatorzy odwiedzą podwórko przy ul. Boliny 12, zaś 18 czerwca o tej samej porze zagoszczą na rogu ul. Dzierżonia i Asnyka. Z kolei 25 czerwca będzie ich można spotkać przy ul. Portowej. Choć zajęcia adresowane są do mieszkańców poszczególnych podwórek, imprezy mają charakter integracyjny, dlatego mile widziani są także inni goście.

Z każdego podwórka zostanie wybrana grupa liderów: starszych dzieci i nastolatków. Wezmą oni udział w warsztatach, poświęconych m.in. projektowaniu przestrzeni, animacji społecznej, pozyskiwaniu sponsorów, pedagogice zabawy, kreatywnemu myśleniu, czy ogrodnictwu. Wszystko dlatego, że w programie, nie chodzi tylko o zmianę wyglądu danego miejsca, ale przede wszystkim o zmianę mentalności ludzi, którzy przez całe lata nie dbali o swoje otoczenie. – Mysłowice są piękne, ale zaniedbane. Nie zmienimy wyglądu kamienic, ale możemy zadbać o to, co je otacza i może się to udać z pomocą mieszkańców – mówi Adam Radosz, dyrektor MOK.

Dlatego spośród zgłoszonych do programu zostaną wybrane trzy place, których mieszkańcy naprawdę tego chcą, którzy gotowi są stworzyć własny projekt przemiany, sami wprowadzić go w życie, własnoręcznie sprzątając teren, układając alejki, malując, co niezbędne, sadząc zieleń, a co najważniejsze będą potem dbać o swoje podwórka. MOK zapewni potrzebne materiały takie jak żwir, zaprawę murarską, gips, farby, sadzonki, jego pracownicy będą służyli radą i wspierali.

Najładniejsze i najciekawsze z trzech odczarowanych podwórek otrzyma nagrodę, którą będą stanowiły atestowane elementy placu zabaw.

Kategoria: Wydarzenia