Warsztaty kaligrafii w starym kościele

czwartek 14 maja 2015
  • Ogólnoeuropejska akcja Noc Muzeów odbędzie się w nocy z 16 na 17 maja (fot. mat. Słonecznej Krainy)
    Ogólnoeuropejska akcja Noc Muzeów odbędzie się w nocy z 16 na 17 maja (fot. mat. Słonecznej Krainy)
Kiedy: 
  • sobota 16 maja 2015
Gdzie: Katowice
W sobotę 16 maja, w pierwszym, murowanym kościele w Katowicach, odbędzie się „Noc Muzeów”, a podczas niej m.in. warsztaty kaligrafii średniowiecznej dla najmłodszych.

Warsztaty odbędą się w kościele ewangelickim Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Warszawskiej 18 w Katowicachw godz. 18-22. W planie: pisanie zaostrzonym patyczkiem, stalówką na obsadce oraz nauka pisania gęsim piórem. Uczestnicy będą mieli okazję odtworzyć uncjałę (najstarsze znane egzemplarze Biblii zapisane są właśnie uncjałą grecką czyli samymi dużymi literami).

Dla najmłodszych dzieci przewidziano zajęcia z kaligramami (rodzaj wiersza, którego wersy ułożone są w ten sposób, że tworzą sylwetkę przedmiotu albo osoby, mających związek z tematem utworu)

Zajęcia poprowadziMagdalena Żyła z Krakowa - polonistka, zafascynowana teologią i sztuką pięknego pisania.

Oprócz warsztatów odbędzie się także:

 - o godz. 19 koncert muzyki organowej „U Zmartwychwstania Pańskiego” w wykonaniu Klaudii Camilli Twardzik. W programie min. utwory J.S.Bacha, Arnolda Brunckhorsta V. Lübecka, Johna Campbella Maclaga, C. Francka i innych kompozytorów.
-  o godz. 20 będzie można zapoznać się z budową organów.

Cały czas będzie można obejrzeć jedną z najstarszych Biblii, tzw. Biblię Radziwiłowską z 1563 roku, która została znaleziona w podczas remontu piwnic Parafii w 1994 roku.

 

Kategoria: Wydarzenia