Noc Spadających Gwiazd

piątek 11 sierpnia 2017
  • Na Pogorii III możecie obserwować spadające gwiazdy i wziąć udział w różnych atrakcjach (fot. mat. organizatora)
    Na Pogorii III możecie obserwować spadające gwiazdy i wziąć udział w różnych atrakcjach (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • sobota 12 sierpnia 2017
Już po raz czwarty nad jeziorem Pogoria III będzie można wspólnie oglądać perseidy, jeden z najbardziej spektakularnych rojów meteorów, przecinających corocznie orbitę Ziemi. Na Noc Spadających Gwiazd zaprasza Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej w partnerstwie z tutejszym Centrum Sportu i Rekreacji.

Obserwacja perseidów w mieście nie jest możliwa, bo przeszkadzają w tym światła latarni. Za miastem widać je lepiej, dlatego organizatorzy Nocy Spadających Gwiazd wybrali na miejsce spotkania brzeg Pogorii III.

Świetlne łuny perseidów najlepiej widoczne będą w nocy z 12 na 13 sierpnia, ale impreza zacznie się już w sobotę po południu. O godz. 15 zaplanowano marsz Nordic Walking dookoła Pogorii, a o godz. 16 - pokaz pole dance, czyli sportowego tańca na rurze. O tej samej godzinie rozpoczną się zabawy naukowe i konkursy dla dzieci, które potrwają do godz. 20. O godz. 17 Marta Koplejewska poprowadzi wykład połączony z pokazem naukowym „W drodze do gwiazd”, zaś o godz. 19 dr inż. Łukasz Wróblewski podczas wykładu „Od Astrolabium Kopernika po współczesny teleskop” zaprezentuje wystawę instrumentów astronomicznych.

Noc Spadających Gwiazd odbędzie się bez względu na pogodę. W przypadku deszczu pokazy, zajęcia i wykłady przeniesione zostaną pod namiot. Wstęp jest bezpłatny.

W trzech poprzednich edycjach wydarzenia wzięło udział w sumie ponad 10 tys. osób.

Kategoria: Wydarzenia