Mali muzealnicy będą tropić tajemnice historii

niedziela 8 października 2017
  • "Mały muzealnik" to cykl zajęć dla dzieci w Muzeum w Gliwicach (fot. mat. organizatora)
    "Mały muzealnik" to cykl zajęć dla dzieci w Muzeum w Gliwicach (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • sobota 14 października 2017
Gdzie: Gliwice
Kim są muzealnicy? To odważni archeolodzy, dociekliwi etnografowie, skrupulatni historycy, konserwatorzy zabytków, historycy sztuki, edukatorzy, którzy o zbytkach i historii potrafią pięknie opowiadać, a także plastycy aranżujący wystawy. To właśnie ci ludzie tworzą muzeum. Teraz w ich role wcielą się także dzieci.

Raz w miesiącu, w sobotę, od października do czerwca, w Muzeum w Gliwicach odbywać się będą zajęcia w ramach projektu edukacyjnego „Mały muzealnik”. Uczestniczące w nim dzieci korzystać będą z publikacji „Skąd się biorą zabytki”, pierwszego komiksu edukacyjnego opowiadającego nie tylko o pracy muzealników, ale też o tym, jaką drogę musi przebyć każdy przedmiot, zanim stanie się zabytkiem: od wpisania do muzealnego inwentarza po prezentację na wystawie.

Dzieci w wieku od 5 do 9 lat podczas zajęć poznają pracę każdego z działów muzeum oraz zadania, jakie spełnia ta instytucja. Wcielą się przy tym w role etnografów, archeologów, historyków… Wszystkie dzieci biorące udział w projekcie otrzymają pamiątkową smycz na szyję z postaciami z komiksu „Skąd się biorą zabytki”, lupkę, która przyda im się podczas tropienia tajemnic przeszłości, a także przypinki oraz legitymację małego muzealnika – przyjaciela zabytków, w której będą zbierać pieczątki. Posiadacze legitymacji będą mogli - wspólnie z rodziną i przyjaciółmi - zawsze bezpłatnie zwiedzić wszystkie oddziały Muzeum w Gliwicach.

Udziału w zajęciach kosztuje złotówkę od dziecka. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc konieczne są zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

Pierwsze zajęcia z cyklu „Mały muzealnik”, zatytułowane „Skąd się biorą zabytki?” odbędą się 14 października w Willi Caro dla dwóch grup: o godz. 11 i 13.

Kolejno odbędą się następujące zajęcia:

18 listopada „Muzeum – dom zabytków”

20 stycznia „O tym, jak żyją ludzie – czyli o badaniach Działu Etnografii”

17 lutego „Ci, którzy opracowują mapę dziejów – Dział Historii”

17 marca „O umiejętności tworzenia rzeczy pięknych – Dział Sztuki i Rzemiosła Artystycznego

14 kwietnia „Tajemnice wykopalisk – Dział Archeologii”

12 maja „Władcy czasu – Dział Konserwacji”

9 czerwca „Magiczny świat wystawy – tworzymy naszą ekspozycję”.

Kategoria: Wydarzenia