100 gryfnych rzeczy z hasioka

czwartek 10 maja 2018
  • Wystawa to idealny pretekst do rozmowy o historii, ale też do wprowadzenia najmłodszych w świat polskiego designu (fot. mat. organizatora)
    Wystawa to idealny pretekst do rozmowy o historii, ale też do wprowadzenia najmłodszych w świat polskiego designu (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • czwartek 10 maja 2018 - niedziela 20 maja 2018
Jak ukazać 100 lat niepodległej Polski poprzez pryzmat 100 obiektów polskiego designu? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie na wystawie „100 gryfnych rzeczy z hasioka w Pałacu Kultury Zagłębia”.

Wystawa „100 gryfnych rzeczy z hasioka…” jest związana z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To nie tylko eksponaty, które ukazują tendencje i zjawiska zachodzące w polskim designie na przestrzeni stu ostatnich lat, ale również prezentacja myślenia o projektowaniu w XX wieku. Za pomocą dawnych i współczesnych mebli, elementów wystroju, ceramiki i szkła zostanie opowiedziana historia relacji między poziomem cywilizacyjnym, gospodarką a projektowaniem. 

Wśród 100 obiektów znajdą się ikony designu stworzone m.in. w Spółdzielni Artystów Ład, Zakładach Porcelany Bogucice, Hucie Szkła Gospodarczego Ząbkowice i Zakładach Steatyt Katowice. Lokalnym elementem wystawy będą zdobienia Sal Agora Pałacu Kultury Zagłębia, dlatego też każdego dnia wystawy, w godzinach otwarcia Galerii Sztuki PKZ, będzie można skorzystać z oprowadzania kuratorskiego połączonego ze zwiedzaniem dąbrowskiego pałacu. 

Ekspozycja to również okazja do zapoznaniem się z książką „Tak, pałac!”, która została wydana z okazji jubileuszu 60-lecia PKZ i przedstawia historię i charakter architektoniczny tegoż obiektu. Z uwagi na wyjątkowy wymiar edukacyjny wystawy, skierowana jest ona nie tylko do pasjonatów polskiego wzornictwa, ale także do dzieci i młodzieży.

Organizatorem wystawy jest Fundacja Fabryka Kulturalna oraz Pałac Kultury Zagłębia. Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

Wystawę oglądać można w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, przy Placu Wolności 1. Szczegóły wydarzenia znaleźć można na jego stronie.

 

Kategoria: Wydarzenia