Pisanki naturalnie malowane

środa 13 kwietnia 2022
Wielkanoc tuż tuż. Próbowaliście już naturalnych metod barwienia jajek do Święconki? Mamy dla Was kilka podpowiedzi. Razem z dziećmi możecie wykorzystać składniki, które znajdziecie w domu. Nie trzeba używać sztucznych barwników, aby uzyskać piękne kolory. Zerknijcie.

Barwienie pisanek to świetna zabawa. Wyjątkowe kolory na wielkanocnych jajkach można uzyskać domowymi sposobami. Najlepszy efekt uzyskamy wybierając jak najbielsze jajka. Do ich gotowania możecie użyć odrobinę soli. Po zafarbowaniu, aby pięknie się błyszczały wystarczy przetrzeć je ściereczką nasączoną oliwą (olejem). Ocet wykorzystywany do przygotowania barwników można zastąpić sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym.

Złoto-brązowe pisanki

Najbardziej popularnym i sprawdzonym sposobem jest użycie łupinek cebuli (im więcej tym lepiej). Jajka wystarczy ugotować w łupinkach. Im dłużej będą w barwniku, tym ich kolor będzie ciemniejszy i intensywny. Ta metoda jest szybka i niezawodna. Barwnik z cebuli można również przygotować wcześniej, dodając do gotujących się samych łupinek łyżkę octu. Ugotowane jajka wkładamy do wywaru i trzymamy, aż uzyskają oczekiwany przez nas kolor.

Niebieskie pisanki

Do uzyskania tego barwnika będziemy potrzebować pokrojoną w paski czerwoną kapustę (około 1 szklanka). Poszatkowane warzywo zalewamy wodą, gotujemy (około 30 min), następnie dodajemy łyżkę octu. Ugotowane wcześniej jajka zanurzamy w wywarze. Im dłużej będą w barwniku tym ich kolor będzie bardziej intensywny.

Żółte pisanki

Tu naturalnym barwnikiem będzie kurkuma. Do przygotowania potrzebujemy 2-3 łyżki tej przyprawy, wodę (1 szklanka) i łyżkę octu. Miksturę mieszamy i gotujemy. Następnie wrzucamy ugotowane wcześniej jajka. Pozostawiamy na kilkanaście minut, im dłużej tym lepiej.

Różowe pisanki

Do zrobienia tych pisanek wykorzystamy startego surowego buraka. Zalewamy go wodą, dodajemy łyżkę octu, gotujemy. Następnie do barwnika wkładamy ugotowane jajka. Tu barwa może być mniej intensywna, a efekt kolorystyczny delikatny.

Zielone pisanki

Niestety intensywną zieleń często trudno uzyskać. Można próbować użyć barwnika z liści świeżego szpinaku, natki pietruszki lub wykorzystać barwnik żółty i niebieski. Zafarbowane na żółto jajka wystarczy dać do wywaru z czerwonej kapusty.

Kategoria: Kącik kreatywny