Jeż Nikoś i tajemniczy przedmiot

poniedziałek 6 czerwca 2022
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
Pamiętacie Jeża Nikosia? To książkowy bohater bezpośrednio związany z naszym regionem, którego najnowsze przygody dotyczą ważnego wydarzenia w Katowicach. Dołączcie do drużyny Nikosia i dowiedzcie się czym jest 17 celów zrównoważonego rozwoju.

„Jeż NIkoś i tajemniczy przedmiot” to wydanie specjalne przygód małego Jeża, Kasi i kota Kitku. Katarzyna Majzel-Pośpiech stworzyła tę książeczkę, by przybliżyć dzieciom i rodzicom ideę 17 celów zrównoważonego rozwoju, które omawiane będą na Światowym Forum Miejskim.

Światowe Forum Miejskie

Jak opowiedzieć dzieciom o tym, czym jest Światowe Forum Miejskie i 17 celów zrównoważonego rozwoju? Sądzę, że większość dorosłych nie wie nic na ten temat, a co dopiero dzieci! Jednak z Jeżem Nikosiem wszystko staje się jasne. Kasia znajduje tajemniczy przedmiot  - koło złożone z 17 elementów. Te szybko ożywają zmieniając się w wesołe symbole, które cierpliwie odpowiadają na pytania Kasi i Jeża. Dzięki nim dowiadujemy się, że cele zrównoważonego rozwoju, to działania, które podejmują dorośli, by wszystkim żyło się lepiej. Dodatkowo kilka z nich zostaje dokładniej omówionych.

Nauka przez zabawę

Nic tak nie angażuje jak zabawa. Dlatego w tej przygodzie znajdziecie wyjątkowo dużo aktywności i zadań. Pozwolą one utrwalić wygląd logo i znaków symbolizujących każdy z celów. Skłonią także do zastanowienia się jak możemy zaangażować się w działania na rzecz wspólnego lepszego jutra. Nas najbardziej urzekła kolorowanka, która ukazuje Strefę Kultury w Katowicach - to tam odbędzie się 11 Światowe Forum Miejskie.

Katowice - miasto zrównoważonego rozwoju

Na jednej z rozkładówek znajdziemy, krótki opis przykładowych działań miasta Katowice, które są związane z realizacją poszczególnych celów zrównoważonego rozwoju. Choć ten fragment pełen jest trudnego słownictwa, to każdy dorosły bez trudu wytłumaczy je dziecku. Takie bezpośrednie przykłady lokalnych działań w jasny, konkretny sposób pokazują czytelnikom jak idee wprowadza się w życie.

Światowe Forum Miejskie odbędzie się 26 czerwca w Katowicach. To wydarzenie światowej rangi, które zgromadzi delegatów z całego świata. Jego celem jest podjęcie dyskusji o działaniach miast na rzecz lepszej przyszłości.

Kategoria: Recenzje książek