Odwiedź kącik zabawek

środa 8 czerwca 2022
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
Lalki w regionalnych strojach, zabawne ruchome figurki, drewniane ptaszki, gliniane gwizdki i inne zabawki z dawnych lat zobaczycie w Zamku Piastowskim. Dowiecie się również, jak żyły dzieci w tradycyjnych, wiejskich społecznościach.

Miniwystawa „W kąciku zabawek. Wystawa zabytków ze zbiorów Muzeum w Gliwicach” to okazja aby zobaczyć kolekcję dawnych zabawek, które datować można od 2. połowy XIX w. do połowy XX w. Gromadzono je nie tylko w ramach dzisiejszego Muzeum, istniejącego od 1945 roku, ale również w czasach niemieckiego Oberschlesisches Museum.

Mieszczańskie upominki i dzieła rzemieślników

Na wystawie można podziwiać ubrane w stroje regionalne lalki, produkowane w europejskich pracowniach czy fabrykach jako upominki, na które mogły sobie pozwolić tylko dzieci z zamożniejszych, mieszczańskich rodzin. Wśród zabawek znalazły się również dzieła rzemieślników, jak np. zabawne ruchome figurki czy szkliwiony gliniany gwizdek. Są także drewniane bryczki, ptaszki, które były sprzedawane na odpustach, targach czy jarmarkach. Na wystawie nie zabrakło najprostszych zabawek – wykonanych chałupniczo, przez rodziców, dziadków, a może przez samo dziecko, ze znalezionych drewienek czy niepotrzebnego kawałka materiału.

Wystawę można oglądać w Zamku Piastowskim (ul. Pod Murami 2) w Gliwicach od 1 czerwca do 18 listopada. Bilet na wystawę czasową jest w cenie 7 zł – normalny, 3,50 zł – ulgowy. Godziny otwarcia Muzeum znajdziecie tutaj.

Kategoria: Zwiedzanie