Sexed.pl dla rodziców

poniedziałek 27 czerwca 2022
 • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
 • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
 • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
 • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
Bycie rodzicem to niełatwa sprawa! Szczególnie, gdy na horyzoncie pojawiają się tematy związane z seksem. Sami niejednokrotnie zmagamy się z problemami dotyczącymi naszej seksualności, a prowadzić przez życie musimy dzieci, które tę seksualność będą dopiero odkrywać. Przewodnik dla rodziców Fundacji Sexed.pl, założonej przez Anję Rubik, pomoże oswoić Wam ten temat.

Po sukcesie pierwsze książki fundacji Anji Rubik, która dedykowana była młodzieży, przyszedł czas na uświadamianie rodziców. Czy będąc rodzicami potrzebujecie uświadamiania? Nie wiem, ale po lekturze tej książki uważam, że warto po nią sięgnąć, bo to ciekawy zapis wielu pełnych ciepła i zrozumienia rozmów o rodzinie.

Niecodzienni rodzice, codzienne problemy

W każdej z rozmów udział bierze ekspert oraz rodzice. Wśród nich znajdziecie Marcina Prokopa, Macieja Stuhra czy Martynę Wojciechowską. Nie są to wywiady z gwiazdami sprzedającymi złote rady, lecz rozmowy zaangażowanych rodziców, którzy starają się uzyskać od ekspertów odpowiedzi na liczne pytania. Eksperci to grono psycholożek i psychologów, którzy porządkują wiedzę i rozwiewają wątpliwości. Wiele z nich dotyczy budowania relacji z dzieckiem, ale pojawiają się także odpowiedzi na pytania anonimowe, które często dotyczą obaw związanych z nagością, masturbacją czy pornografią.

Wsparcie na każdym etapie

Pierwsza rozmowa dotyczy dzieci do piątego roku życia, kolejne zaś poruszają zagadnienia związane z dorastaniem i następnymi etapami rozwoju dziecka, aż do dorosłości. To przydatny podział, gdyż zachowania normalne w jednej kategorii wiekowej, mogą być niepokojące w innej. Możemy przeczytać rozmowę dotyczącą jedynie interesującego nas przedziału wiekowego, choć ja gorąco polecam przeczytanie całości.

LGBT+

O homoseksualizmie, niebinarności, transpłciowości napisano tyle ile trzeba w dzisiejszej rzeczywistości. Nasze dzieci dorastają w świecie, w którym rodzic musi posiadać podstawową wiedzę na ten temat. Z troską o każdą ze stron psychologowie starają się przedstawić te tematy tak, by rodzice mogli je oswoić, poznać i przestać się bać. Kolejnym niezwykle ważnym rozdziałem są rozmowy o seksualności osób niepełnosprawnych. Te fragmenty jedynie sygnalizują pewne zagadnienia, ale zainspirowany rodzic sam sięgnie po kolejne źródła.

Największą zaletą przewodnika dla rodziców Sexed.pl jest ton tych rozmów: pełen troski, zrozumienia i ciepła. Eksperci nie wydają osądów. Nikt po lekturze nie poczuje się najgorszym rodzicem świata. Zamiast wytykać rodzicom błędy, autorzy wyposażają czytelników we wskazówki i narzędzia do radzenia sobie z problemami (a te nas nie ominą). Seksualność to część każdego z nas, a tylko mając wiedzę możemy sprawić, że nasze dzieci będą się ze swoją seksualnością czuły dobrze.

Kategoria: Recenzje książek