Pływasz na dziko licz się z karą

czwartek 7 lipca 2022
  • fot. mat. prasowe UM Ruda Śląska
    fot. mat. prasowe UM Ruda Śląska
W czasie upałów wiele osób szuka ochłody nad wodą. Niestety często wybór pada na niedozwolone do tego miejsca. Kąpiel może skutkować utratą życia, a w najlepszym wypadku mandatem w wysokości 250 zł. O tym, jak niebezpieczne są dzikie kąpieliska przypominają rudzcy strażnicy miejscy.

W naszym województwie mamy wiele tzw. „dzikich kąpielisk”. W Rudzie Śląskiej zbiorniki, w których zabroniona jest kąpiel, znajdują się m.in. w Chebziu, Bielszowicach, Kochłowicach, Orzegowie oraz Rudzie. Najwięcej osób, a wśród nich także mieszkańców innych miast, można spotkać w obrębie zbiorników przy ul. Karola Goduli oraz ul. Księżycowej i Gościnnej. Te miejsca starają się regularnie kontrolować okoliczni strażnicy miejscy.

Ostrzeżenie - Mandat zaufania

Już po raz 17. w Rudzie Śląskiej rozpoczęła się akcja „Bezpieczne wakacje – Mandat zaufania”. Strażnicy wręczają nielegalnie kąpiącym się bilety uprawniające do jednorazowej wizyty na basenie letnim. - „Mandaty zaufania” są pewnego rodzaju pouczeniem i ostrzeżeniem, które ma uświadomić mieszkańcom, że kąpiel w niestrzeżonych miejscach jest niebezpieczna i może skończyć się tragedią – zaznacza Marek Partuś, komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej. – W ten sposób zachęcamy do korzystania wyłącznie ze strzeżonych kąpielisk i spędzania wolnego czasu w bezpieczny sposób – dodaje. Osoba przyłapana po raz kolejny może otrzymać grzywnę sięgającą nawet 250 zł lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu.

Dzikie kąpiele popularne wśród młodych

-Niestety podczas kontroli spotykamy przede wszystkim młodych ludzi, którzy dobrze się bawią i nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, jakie niesie za sobą korzystanie z „dzikich” kąpielisk, Zdarza się też tak, że musimy upominać rodziny z dziećmi – podkreśla Marek Partuś.

Bezpieczne wakacje

Na „dzikich kąpieliskach" nie ma ratowników. W przypadku jakiejkolwiek sytuacji zagrożenia życia dziecka lub osoby dorosłej, prawdopodobieństwo, że w pobliżu kąpie się ktoś, kto będzie w stanie udzielić profesjonalnej pomocy jest znikome. W tego rodzaju akwenach nie przeprowadza się też testów stanu wody. Co może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. W tym roku Straż Miejska w Rudzie Śląskiej wystawiła już 26 „mandatów zaufania”.

Informację, gdzie możemy bezpiecznie spędzić czas nad wodą znajdziecie na stronie sk.gis.gov.pl.

Kategoria: Wiadomości