Na placu zabaw powstał szyb

piątek 8 lipca 2022
  • fot. mat. prasowe UM Czeladź
    fot. mat. prasowe UM Czeladź
  • fot. mat. prasowe UM Czeladź
    fot. mat. prasowe UM Czeladź
  • fot. mat. prasowe UM Czeladź
    fot. mat. prasowe UM Czeladź
Dzieciaki będą mogły tu fedrować i świetnie się bawić. Nowy szyb i inne towarzyszące mu urządzenia znajdziecie na terenie byłej kopalni Saturn, obok remontowanej cechowni. Miejsce nawiązuje do górniczej przeszłości. Zobaczcie, jak będzie wyglądała nowa atrakcja dla najmłodszych.

Obok byłej kopalni Saturn w Czeladzi postawiono nowy szyb. Nie byle jaki, bo dla dzieci. To element nowego placu zabaw, który będzie zewnętrznym uzupełnieniem Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego.

Nawiązanie do tradycji

-Nie, nie szykujemy się do wznowienia wydobycia, choć przy aktualnych brakach węgla, może i byłby to dobry pomysł. Nowy szyb i inne towarzyszące mu urządzenia stawiane właśnie na terenie byłej kopalni Saturn, to przyszły, nawiązujący do górniczej przeszłości, plac zabaw dla dzieci - informuje Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Nowy muzealny obiekt

Powstaje na terenie dawnej cechowni KWK Saturn. Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu ma przypominać o górniczej przeszłości miasta, ale i przyciągać odwiedzających, szczególnie dzieci i młodzież. Gotowy jest już projekt koncepcyjny przyszłej wystawy, która wypełni wnętrza remontowanej cechowni. Planowana ekspozycja poświęcona zostanie historii i rozwoju górnictwa węglowego w Zagłębiu Dąbrowskim oraz etosowi i codzienności pracy górniczej. Na wystawie będą wykorzystane atrakcyjne dla odbiorców techniki multimedialne i interaktywne.

Kategoria: Wiadomości