Praca dla młodzieży. Warunki zatrudniania niepełnoletnich

niedziela 19 czerwca 2022
Młodzież chętnie szuka dla siebie zajęcia, szczególnie w czasie wakacji. To dla nich świetna okazja do zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego i możliwość zarobku.

Pracodawcy zatrudniający młodzież mogą zyskać pracownika, który wniesie świeżą energię i entuzjazm. Jakie warunki pracy należy zapewnić osobie niepełnoletniej?

Praca dla młodzieży - kiedy jest możliwa?

Pracownik młodociany to osoba między 15. a 18. rokiem życia, która ukończyła co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową i przedstawiła świadectwo lekarskie dopuszczające do wykonywania danej pracy. W niektórych sytuacjach, po spełnieniu określonych wymogów przepisy umożliwiają wykonanie pracy lub innych zajęć zarobkowych osobie poniżej 16. roku życia. Dotyczy to branży: artystycznej, kulturalnej, sportowej oraz reklamowej - zobacz najnowsze oferty na: Praca Zabrze - GoWork.  W przypadku osób poniżej 15. roku życia dopuszcza się możliwość zatrudnienia wyłącznie w celu przygotowania zawodowego, o ile wyrazi na to zgodę opiekun prawny, a poradnia psychologiczno-pedagogiczna wyda pozytywną opinię. Jaką umowę zawrzeć z nastolatkiem? W przypadku 13-14-latków dopuszczalne jest zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, a od września 2018 roku można zawierać umowę o pracę z 15-latkiem. 

Umowa o pracę z pracownikiem młodocianym

Zatrudnienie osoby niepełnoletniej celem przygotowania zawodowego może odbyć się na zasadach umowy o pracę na czas nieokreślony. Należy przy tym pamiętać o obowiązku zawiadomienia urzędu miasta lub gminy (właściwego ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego) o nawiązaniu stosunku pracy z nastolatkiem.

Czas pracy

Osoba niepełnoletnia podlega obowiązkowej nauce do 18. roku życia, dlatego pracodawca powinien zwalniać od pracy w czasie zajęć szkoleniowych.
Ponadto:

- Osoba w wieku 16-18 lat może pracować maksymalnie 8 godzin na dobę, a poniżej 16. roku życia – 6 godzin.

- Do czasu pracy młodocianego wlicza się czas nauki, niezależnie od tego czy odbywa się ona w godzinach pracy.

- Osobie niepełnoletniej pracującej powyżej 4,5 godziny na dobę przysługuje 30 minutowa przerwa, która jest wliczana do czasu pracy.

- Zabronione jest zatrudnianie młodocianego w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej (w przypadku pracownika, który nie ukończył 15 lat - pora nocna przypada pomiędzy godzinami 20 a 6).

- Osoba niepełnoletnia ma prawo do co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku w tygodniu.

Osobie niepełnoletniej przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 12 dni roboczych. Pod warunkiem, że od rozpoczęcia pracy minęło 6 miesięcy.

Ochrona zdrowia

Przed rozpoczęciem pracy osoba niepełnoletnia musi przejść wstępne badania do pracy, a w trakcie zatrudnienia badania okresowe kontrolne. W sytuacji, kiedy lekarz stwierdzi, że dana praca zagraża zdrowiu pracownika, należy zmienić rodzaj pracy. W przypadku braku takiej opcji pracodawca powinien rozwiązać umowę i wypłacić odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Regulamin pracy

Pracodawca zatrudniający pracownika młodocianego powinien ustalić regulamin pracy zawierający: wykaz prac wzbronionych, rodzaje prac dozwolonych w celu przygotowania zawodowego oraz w innym celu niż powyższy.

Wszelkie dane dot. zatrudnienia nieletnich pochodzą z Kodeksu Pracy.

Kategoria: Porady ekspertów

Zobacz także

Rok szkolny na pełnych obrotach. Pojawiły się pierwsze kartkówki, sprawdziany i oczywiście – oceny. Jak zacząć ten semestr z lepszymi nawykami? Co można zmienić, aby ułatwić naukę i zmobilizować dziecko do samodzielnej pracy? Przedstawiamy kilka wskazówek, które można wprowadzić u siebie w domu.

Jak wspierać dziecko w nauce? 7 kroków do sukcesu

Jak sobie radzić z upałem w mieście? Można wybrać się na basen. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najciekawszych kąpielisk plenerowych w regionie. Zerknijcie.

Gdzie na basen w województwie śląskim?