Lato bywa kapryśne. Co ubrać w upalny dzień i nie zmarznąć wieczorem?

wtorek 19 kwietnia 2022
Lato sprzyja rodzinnym wypadom poza miasto. Na rodzinną wycieczkę konieczne jest zabranie wielu rzeczy. Dodatkowo pojawia się problem, jak ubrać siebie i pociechę, bo przecież pogoda bywa zdradliwa. Mamy kilka sprawdzonych rad. Zobaczcie.

Rodzinne wycieczki mogą być radosne i relaksujące. Serio? Oczywiście! Jak tego dokonać? Ważny jest konkretny plan, dobra organizacja i oczywiście odpowiednie przygotowanie wszystkich członków rodziny. Strój, wbrew pozorom, ma tutaj ogromne znaczenie, bo nic nie drażni tak, jak gorąco, zimno lub niewygodne ubranie. Na co zwrócić uwagę?

Ubieranie na cebulkę

Pierwszą, podstawową i zapewne znaną wszystkim zasadą jest ubieranie siebie i swojego dziecka na tak zwaną cebulkę. Oznacza to nic innego, jak zakładanie na siebie kilku warstw odzieży, by w razie potrzeby w trakcie wędrówki bez problemu zdjąć którąś z nich. Ta zasada przydaje się nie tylko podczas całodniowych wypraw latem, gdy rano jest jeszcze chłodno, ale gdy nastanie południe, żar leje się z nieba. Znakomicie sprawdzi się o każdej porze roku, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Wtedy, gdy w trakcie wędrówki zrobi nam się cieplej, możemy zdjąć jedną z warstw bez ryzyka przeziębienia. Warto podkreślić, iż kilka lżejszych warstw odzieży chroni przed wychłodzeniem lepiej, niż jedna, ale gruba. Nie można też zapomnieć o plecaku, by ewentualne niepotrzebne elementy odzieży móc bez problemu do niego schować. Nic nie irytuje bardziej niż kurtka trzymana w rękach lub oplatająca biodra w trakcie pieszej wycieczki.

Wybieraj ubrania o dobrym składzie

Nawet jeśli zdecydujesz się nałożyć na siebie i dziecko kilka warstw, ale wybierzesz nieodpowiednie ubrania, nici z odpowiedniej izolacji. Wystarczy, że choć jeden z elementów odzieży zrobiony jest z materiału o złym, nieoddychającym składzie, a przyjemna wycieczka zamieni się w uciążliwą saunę. W takim razie co wybrać? Najlepsza w tym przypadku będzie koszulka oddychająca użyta jako pierwsza z założonych na siebie warstw. Koszulka oddychająca damska czy dziecięca jest najlepszą opcją na wyprawę o każdej porze roku. Jak znaleźć odpowiedni strój? Warto postawić tutaj na znane i renomowane marki produkujące odzież trekkingową, jak choćby North Face. Dzięki temu możecie być pewni jakości stroju, który wybierzecie dla siebie i dziecka. Koszulka oddychająca damska, czy dziecięca jest najlepszą opcją na wyprawę o każdej porze roku.

Luźne podejście też jest ważne!

Trzecia i chyba najważniejsza zasada szykowania stroju na wycieczkę dla siebie i dzieci to wyluzowanie. Wbrew pozorom może być to rada, którą najtrudniej jest zrealizować. Niemniej, gdy na spokojnie się zastanowisz, co złego może się stać, jeśli maluch pobrudzi lub zamoczy swoje ubranie, okazuje się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Zaskoczy Was nieoczekiwany deszcz, a nie wzięliście ze sobą kurtek przeciwdeszczowych? Zmokniecie, to praktycznie pewne. Będziecie mieć wtedy pretekst do wypicia wspólnie ciepłej herbaty czy spędzenia razem wieczoru pod kocykami i oglądania ulubionego filmu. Dzieciaki zyskają też wspaniałe wspomnienie z wycieczki.

Jak widać, przygotowanie siebie i dziecka na wycieczkę nie musi być wcale trudne. Wystarczy kilka bardzo prostych zasad oraz dużo spokoju, by być przygotowanym niemal na każde warunki atmosferyczne.

Kategoria: Porady ekspertów

Zobacz także

Fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl

Rozpoczynacie swoją górską przygodę, a może szukacie pomysłu na wycieczkę? Gdzie najlepiej zabrać malucha, a gdzie starszaka? Najbliżej Śląska i Zagłębia znajdziecie Beskidy. Przygotowaliśmy zestawienie kilku najciekawszych, naszym zdaniem, sprawdzonych tras.  

Beskidzkie trasy z małym dzieckiem

Nauka jazdy na rowerze może sprawiać problemy (fot. sxc.hu)

Dla tych, którzy nie zdążyli jeszcze nauczyć swojej pociechy jazdy na rowerze, przygotowaliśmy ściągę - jak to zrobić szybko i bezboleśnie.
Swoim doświadczeniem podzielił się z nami Tymek Błaszczyk, trener klubu sportowego Alpino (www.alpino.pl).

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? 8 kroków do sukcesu