Wycieczka na Zamek w Toszku

piątek 26 sierpnia 2022
  • fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl
    fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl
  • fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl
    fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl
  • fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl
    fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl
Szukacie pomysłu na jednodniową wycieczkę? My ostatnio wybraliśmy się na Zamek w Toszku. Poznanie jego historii ułatwią Wam nagrania, które rozmieszczono w kilku miejscach na dziedzińcu. Dzieciom z pewnością spodoba się gra „mały rycerz”. Z zamkiem związana jest również ciekawa legenda.

Toszek to niewielkie miasto z urokliwym ryneczkiem. Jego główną atrakcją jest zamek, jeden z najstarszych na ziemiach śląskich. Położony jest na wzgórzu i oddzielony od miasta suchą fosą. Wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty u sympatycznych osiołków, które swój domek mają tuż obok parkingu.

Historia na wyciągnięcie ręki

Historia zamku sięga czasów średniowiecza. Początkowo była tu osada, która została przekształcona w gród obronny Opolan z drewnianym zamkiem. Podczas wojen husyckich zamek został spalony. Na jego miejscu powstał murowany zamek w stylu gotyckim, który wraz z kolejni właścicielami przechodził wiele zmian. Jego dokładną historię poznacie dzięki nagraniom. Znajdziecie je na słupach, rozlokowanych w kilku miejscach.

Legenda o złotej kaczce

Na dziedzińcu znajduje się tajemnicza studnia z rzeźbą kaczki. Z miejscem związana jest ciekawa legenda. Kiedy na zamku wybuchł pożar Hrabina Gizela próbując wydostać się z płonącego budynku, zeszła do podziemi. Zabrała ze sobą klejnot rodzinny – złotą kaczkę siedzącą w koszyczku na 11 złotych jajkach i zakopała w podziemnym przejściu. Hrabina wkrótce zmarła, a złotej kaczki dotąd nie odnaleziono. Kto wie może uda Wam się odnaleźć ukryty skarb? 

Rycerska zabawa i relaks

W otoczeniu pozostałości gotyckich murów możecie odpocząć na licznych ławeczkach. Osoby, które wolą aktywnie spędzać czas spodoba się gra „mały rycerz”. To odrobina rywalizacji, połączona ze świetną zabawą. Drugą częścią wycieczki jest Centrum Kultury. Tu za wejście trzeba już zapłacić. Największą atrakcją dla dzieci są podziemia zamku.

Wejście (w godz. 8-22) na teren zamku jest bezpłatne. Zwiedzenie Centrum Kultury „Zamek w Toszku” (wieża i podziemia): 13 zł – normalny, 10 zł – ulgowy. Centrum w weekendy jest czynne w godz. 11 -18 (oprowadzanie co pełną godzinę, ostatnie o godz. 17). Dokładne informacje znajdziecie tutaj.

Kategoria: Zwiedzanie