„Godziny czarnkowe” i strzelnica - nowy rok szkolny pełen zmian

czwartek 1 września 2022
Po wakacyjnej przerwie uczniowie wracają w szkolne mury. W woj. śląskim najwięcej dzieci będzie uczyć się w szkołach podstawowych – około 370 tys. Nowy rok szkolny to również wiele zmian m.in. nowe przedmioty i „godziny czarnkowe”.

1 września w woj. śląskim naukę rozpoczęło około 570 tys. uczniów i słuchaczy szkół dla młodzieży i dorosłych różnych typów oraz ok. 170 tys. dzieci w przedszkolach. Najwięcej uczniów – ok. 370 tys. - będzie uczyć się szkołach podstawowych, w tym 44 tys. rozpoczyna naukę w klasie pierwszej. Natomiast w szkołach ponadpodstawowych w tym roku naukę w klasach pierwszych rozpocznie ok. 57 tys. uczniów.

Nowe przedmioty i strzelnica

Rok szkolny 2022/2023 to również wiele zmian. Wśród nowych przedmiotów w szkołach ponadpodstawowych znajdzie się HiT (Historia i Teraźniejszość), który zastąpi WOS (Wiedza o społeczeństwie). Zmieni się również podstawa programowa edukacji dla bezpieczeństwa. Uczniowie będą uczyć się, jak reagować w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi czy też przejdą szkolenia strzeleckie (w szkole podstawowej wyłącznie teoria).

Matura – nowe zasady

W 2023 roku maturę zdawać będzie pierwszy rocznik absolwentów 4-letnich liceów ogólnokształcących, którzy uczyli się według nowej podstawy programowej. Egzamin pisemny będzie obejmował: język polski (poziom podstawowy), język obcy (poziom podstawowy), matematyka (poziom podstawowy), wybrany przedmiot (poziom rozszerzony). Chętni będą mogli zdawać wymienione przedmioty również w wersji rozszerzonej, a jako dodatkowe wybrać w sumie 5 dziedzin. Obowiązkowe będą dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i z języka obcego.

Zawieszenie zajęć i „godziny czarnkowe”

W przypadku m.in. zagrożenia bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich i międzynarodowych, temperatury (zagrażającej zdrowiu) zewnętrznej lub w klasach, sytuacji epidemiologicznej będzie możliwe zawieszenie zajęć na czas określony. W przypadku gdy będzie to powyżej 2 dni, dyrektor szkoły ma zorganizować zdalną naukę (nie później niż od 3. dnia zawieszenia zajęć). Nauczyciele z kolei będą mieli tzw. „godziny czarnkowe”. To godziny przeznaczone na konsultacje dla uczniów i rodziców. Nauczyciele pełnoetatowi przeznaczą na to 1 godzinę tygodniowo, a zatrudnieni na część etatu 1 godzinę raz na dwa tygodnie.

Kategoria: Wiadomości

Zobacz także

Rok szkolny na pełnych obrotach. Pojawiły się pierwsze kartkówki, sprawdziany i oczywiście – oceny. Jak zacząć ten semestr z lepszymi nawykami? Co można zmienić, aby ułatwić naukę i zmobilizować dziecko do samodzielnej pracy? Przedstawiamy kilka wskazówek, które można wprowadzić u siebie w domu.

Jak wspierać dziecko w nauce? 7 kroków do sukcesu

fot. pixabay

Trwa gorączkowe poszukiwanie zeszytów, piórników, tornistrów. Czy zastanawialiście się jednak nad innym obszarem przygotowania dzieci do nowych wyzwań szkolnych? Przygotowanie umysłu jest równie ważne. Zobaczcie, jakie ćwiczenia pomogą usprawnić rozleniwiony wakacjami umysł. 

Szkolna gorączka, czyli jak się przygotować i nie zwariować?