Publiczne przedszkole jak z bajki

czwartek 8 września 2022
 • fot. mat. prasowe UM Bielsko-Biała
  fot. mat. prasowe UM Bielsko-Biała
 • fot. mat. prasowe UM Bielsko-Biała
  fot. mat. prasowe UM Bielsko-Biała
 • fot. mat. prasowe UM Bielsko-Biała
  fot. mat. prasowe UM Bielsko-Biała
 • fot. mat. prasowe UM Bielsko-Biała
  fot. mat. prasowe UM Bielsko-Biała
 • fot. mat. prasowe UM Bielsko-Biała
  fot. mat. prasowe UM Bielsko-Biała
Nowoczesny budek, plac zabaw i kolorowe sale – tak powinno wyglądać każde przedszkole. Koszty inwestycji wyniosły blisko 14 mln zł. Teraz przedszkolaki mają widne i jasne sale, a na korytarzach witają je kadry z bajek Studia Filmów Rysunkowych.

Przedszkole nr 4 przy ul. Kazimierza Wielkiego w Bielsku-Białej przeszło spektakularna metamorfozę. To z pewnością najnowocześniejsze przedszkole miejskie w Bielsku-Białej. Obiekt został rozbudowany. Nowy budynek ma trzy kondygnacje i powierzchnię prawie 1000 m2 i jest połączony łącznikiem z istniejącym już wcześniej budynkiem.

Jasne sale i bajkowe korytarze

Sale przedszkolaków mają przeszklone całe pojedyncze ściany, dzięki czemu pomieszczenia są bardzo widne, jasne i ciepłe. Ściany korytarzy zdobią kadry z bajek bielskiego Studnia Filmów Rysunkowych – Bolka i Lolka, Pampaliniego łowcy zwierząt czy Porwania Baltazara Gąbki. Nie zabrakło kolorowych, małych mebelków, zabawek i wszystkiego co potrzebne jest dzieciom.

Miejsce dla 245 przedszkolaków

Dzięki rozbudowie w placówce powstało aż 6 oddziałów przedszkolnych z pomieszczeniami towarzyszącymi i zapleczem kuchennym. Powstały również nowe szatnie dla dzieci, toaleta ogólnodostępna, pomieszczenia gospodarcze oraz szatnie i sanitariaty dla personelu. W starym budynku wymieniono instalację grzewczą i wodno-kanalizacyjną, wykonano termomodernizację, remonty łazienek, pomalowano sale, a elewację dopasowano wyglądem do nowego obiektu. Obecnie do przedszkola uczęszcza 245 dzieci.

„Druga skóra” wkomponowała się w otoczenie

Ciekawie wygląda również elewacja budynku. Została ona w części wykonana w systemie tzw. druga skóra. Pierwsza warstwa to ściana zewnętrzna ocieplona i wykończona tynkiem, druga warstwa to ściana osłonowa w konstrukcji stalowej miejscami wypełniona szkłem, a miejscami specjalnymi płytami. W pozostałej części ściany wykonane są z tynku dekoracyjnego i spieków kwarcowych. Co ważne budynek w całości dostępny jest dla osób niepełnosprawnych i wyposażony w windę (na zewnątrz, jak i w środku). Do tego nowe parkingi, chodniki, wiata rekreacyjna i więcej zieleni. Najmłodszym najbardziej spodobał się nowy, kolorowy plac zabaw.

Przedszkole powstało na terenie dawnego schroniska dla zwierząt, które zostało przeniesione do dzielnicy Lipnik. Jak podkreśla prezydent miasta Jarosław Klimaszewski decyzja o inwestycji „została podjęta i wcielona w życie w odpowiednim momencie. W obecnych, trudnych czasach, będzie już trudniej podejmować tak kosztowne przedsięwzięcia”.

Kategoria: Wiadomości