Metamorfoza pokoju dziecięcego. Nowy pokój na nowy rok szkolny

czwartek 29 września 2022
Planujesz metamorfozę pokoju Twojego dziecka? Chcesz zapewnić mu odpowiednie warunki do nauki? Choć to spore wyzwanie dla każdego rodzica, to efekt jest naprawdę zaskakujący, a pokój nie do poznania. Jak przekształcić pokój dziecka w pokój ucznia?

Nowy rok szkolny to nowe wyzwania, nie tylko dla samego ucznia, ale także dla rodzica. Jego zadaniem jest zapewnienie dziecku odpowiednich warunków do nauki w pokoju. Obowiązkowo muszą się w nim znaleźć biurko i wygodne krzesło. To jednak nie wszystko. Pamiętajmy, że pokój dziecka to miejsce, w którym dziecko odpoczywa, bawi się, uczy i spędza czas ze swoimi rówieśnikami. To jedno pomieszczenie pełni wiele funkcji, dlatego tak ważne jest, aby pokój dziecięcy był nie tylko schludny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Chcąc kupić meble do pokoju dziecka, warto postawić na produkty od sprawdzonych producentów, którzy oferują szeroki wybór modnych i praktycznych kolekcji mebli. W pokoju dziecięcym powinny znaleźć się pojemne szafy, w których pomieszczą się ubrania, zabawki, a także akcesoria szkolne. Czasem jedna duża szafa to za mało. W takim przypadku świetnym pomysłem będzie kupno komody czy regału z tej samej kolekcji. Porządek sprzyja nauce, a chaos panujący wokół wyłącznie rozprasza i utrudnia naukę. Wszystkie zbędne rzeczy powinny mieć swoje miejsce wewnątrz szaf, a na zewnątrz powinien panować porządek. Przed rozpoczęciem metamorfozy warto zorganizować wraz z dzieckiem porządki, dzięki którym pozbędziecie się np. za małych ciuchów czy zniszczonych zabawek. W pokoju dziecka każda wolna półka jest na wagę złota.

Jak zaaranżować pokój dla ucznia?

Aby w pokoju było przytulnie, nie może obejść się bez dodatków. Warto jednak pamiętać, że nie powinno być ich zbyt dużo, a wszystkie zbędne rozpraszacze powinny zniknąć z zasięgu ręki dziecka. Świetnym pomysłem może okazać się kupno regału. Nie zajmuje on zbyt wiele miejsca, a jest bardzo pojemny. Można położyć na nim zarówno książki, jak i ważne dla dziecka przedmioty np. kolekcję gier czy figurek lub akcesoria szkolne. Jeśli Twoje dziecko ma bardzo dużo rzeczy i macie problem, aby każda z ich znalazła swoje miejsce, pomyśl nad kupnem funkcjonalnego regału z pojemnikami. Jeśli Twoje dziecko nie jest jeszcze gotowe na rozstanie się ze swoimi zabawkami, to kupno tego rodzaju regału będzie strzałem w dziesiątkę. Dzięki pojemnikom zabawki będą posegregowane, a posprzątanie pokoju po dniu pełnym zabawy zajmie dosłownie chwilę! Jeśli chcesz udekorować ściany w pokoju dziecka, zrób to wspólnie ze swoją pociechą. Na ścianach mogą zawisnąć np. obrazki związane z zainteresowaniami dziecka. Ich zawieszenie zajmuje chwilę, a wraz ze zmianą zainteresowań dziecka, obrazki możesz dowolnie zmieniać. Pokój dziecka powinien być przede wszystkim funkcjonalny. To, że aktualnie jest ono zafascynowane superbohaterem z jego ulubionej kreskówki, nie oznacza, że za pół roku jego upodobania nie odmienią się nie do poznania. Nie warto więc inwestować w kupno tematycznej fototapety, która po roku będzie wymagała wymiany. Najważniejsze jest jednak, aby dziecko w swoim pokoju mogło w pełni oddać się nauce, a metamorfoza pokoju dziecięcego w pokój ucznia na pewno mu w tym pomoże.

Kategoria: Porady ekspertów