Okiennik Wielki Śląską Lokacją Filmową

środa 5 października 2022
  • fot. mat. prasowe
    fot. mat. prasowe
30 września zakończyło się głosowanie w Plebiscycie na Śląską Lokację Filmową 2022 roku. Tegorocznym zwycięzcą konkursu został Okiennik Wielki. Przypominająca ruiny zamku skała otrzymała ponad 35 procent wszystkich głosów.

W zorganizowanym już po raz trzeci przez Instytucję Filmową Silesia Film oraz Silesia Film Commission plebiscycie wzięło udział 48 obiektów i lokacji z 25 miejscowości województwa śląskiego. Komisja konkursowa w składzie: Marcel Sławiński – scenograf („Zimna wojna”, „Ida”), Michał Korynek – kierownik ds. lokacji („Silent Twins”, „Fuga”), Anna Szrama – zastępca dyrektora Instytucji Filmowej Silesia Film i Patrycja Młynarczyk – szefowa Silesia Film Commission biorąc pod uwagę m.in. unikatowość, wyjątkowe walory filmowe oraz chcąc podkreślić niezwykłą różnorodność zgłoszonych w tym roku miejsc, wybrała 5 finałowych lokacji, które walczyły o głosy mieszkańców.

Skała przypominająca zamek

Najlepszy wynik – 35,32% głosów uzyskał Okiennik Wielki – znajdujący się w Piasecznie, w gminie Kroczyce na Wyżynie Częstochowskiej (część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej). Zwycięska lokacja to najwyższa, licząca 30 metrów wysokości skała w okolicy, która wraz z innymi skałami, tworzy wielkie gruzowisko przypominające ruiny zamku. Jedna z legend mówi o istnieniu w tym miejscu średniowiecznej twierdzy, której resztki widoczne były podobno jeszcze w wieku XIX. Obecnie jest to atrakcja turystyczna oraz jedno z ulubionych miejsc wielbicieli wspinaczki.

Tytuł i spot dla zwycięzcy 

Zwycięzca Plebiscytu otrzyma tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2022, a przygotowany przez Silesia Film spot promujący zwycięską lokację będzie można oglądać przez dwa tygodnie przed seansami filmowymi w katowickich kinach Kosmos i Światowid. Tym samym Okiennik dołączył do laureatów plebiscytu z poprzednich lat: Kampusu w Rybniku (2020) i Wielkiego Pieca Huty „Pokój” w Rudzie Śląskiej (2021).

Kategoria: Wiadomości