Niech żyją chwasty! Projekt edukacyjny nabiera rozpędu

piątek 7 października 2022
  • fot. mat. prasowe CSW Kronika
    fot. mat. prasowe CSW Kronika
  • fot. mat. prasowe CSW Kronika
    fot. mat. prasowe CSW Kronika
  • fot. mat. prasowe CSW Kronika
    fot. mat. prasowe CSW Kronika
„Nic nie wiem, wszystko czuję” to projekt edukacyjny CSW Kronika, w ramach którego podczas serii warsztatów uczniowie i uczennice śląskich szkół wspólnie z artystami tworzą szkołę marzeń, zbudowaną w oparciu o dziecięce postulaty.

Dziecięce postulaty w stosunku do szkoły są proste. Dzieci chcą mieć prawo do odczuwania i wyrażania emocji, do harmonijnego rozwoju, samokształcenia, samodzielności i szacunku. Chcą, żeby brano pod uwagę ich głos, tak często zakrzyczany przez dorosłych.

Wzajemny szacunek i piękno przyrody

To właśnie szacunkiem zajęli się uczestnicy kolejnych warsztatów w ramach realizowanego przez CSW Kronika projektu „Nic nie wiem, wszystko czuję”. Zajęcia poprowadził brytyjski artysta i doświadczony edukator Gary Marshall Stevens, a wzięli w nich udział uczniowie i uczennice Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Bytomiu. Pracowali nad stworzeniem wizji utopijnego dnia szkolnego opartego na wzajemnym szacunku, życzliwości i demokratycznym, wspólnym działaniu. Podczas warsztatów pracowali m.in. z roślinami, w tym również z tymi potocznie nazywanymi chwastami. – To rośliny, które trwają i rozwijają się, chociaż robimy wszystko, by je wytępić i zabetonować. Nie szanujemy ziemi i natury, tak jak powinniśmy i nie szanujemy również siebie nawzajem. Dlatego podczas warsztatów - pracując w duchu wzajemnego szacunku - poświęcamy również czas roślinom, ich pięknu i sile – mówi prowadzący.

Zajęcia z wykładowcą ASP, scenografką i arteterapeutką

W kolejnych tygodniach warsztaty poprowadzą: Maciej Cholewa – twórca instalacji, obiektów, video, wykładowca katowickiej ASP, autor popularnego instagramowego profilu pozdrowienia_z_malego_miasta, Dorota Hadrian – artystka sztuk wizualnych, scenografka współpracująca m.in. z Netflixem, Dominika Malska – edukatorka CSW Kronika i arteterapeutka oraz Sylwester Piechura - aktor i scenarzysta, współpracujący m.in. z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu. W zajęciach wezmą udział uczniowie i uczennice szkół podstawowych nr 26 i 47 w Bytomiu, Szkoły Podstawowej nr 47 dla Uczniów Niesłyszących i Słabosłyszących w Zespole Szkół Specjalnych nr 42 w Zabrzu i Liceum Plastycznego w Zabrzu. W oparciu o doświadczenia zdobyte podczas warsztatów studenci i studentki pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach opracują scenariusze innowacyjnych zajęć poświęconych pracą ze sztuką współczesną, które CSW Kronika udostępni online.

Warsztaty „Nic nie wiem, wszystko czuję” odbywają się w Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu (Rynek 26). Zajęcia dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Kategoria: Warsztaty