Inspirujące warsztaty z teatrem i filmowymi eksponatami

poniedziałek 17 października 2022
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
Mały Kostiumograf, Szalony Kapelusznik, Maskarada – to propozycja zajęć kreatywnych dla przedszkolaków i uczniów w Muzeum Historii Katowic. Dzieci wyruszą w barwny świat kostiumów teatralnych i filmowych, rozwiną zdolności manualne czy też stworzą maski superbohaterów.

Dział Teatralno-Filmowy Muzeum Historii Katowic przygotował warsztaty kreatywne dla wszystkich grup wiekowych: przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zajęcia odbywają się w malowniczych wnętrzach muzealnych, pełnych inspirujących teatralnych i filmowych eksponatów.

Barwny świat kostiumów

Pierwszą warsztatową propozycją jest „Mały Kostiumograf”. Uczestnicy zajęć będą mieć do swojej dyspozycji rozmaite materiały, tkaniny dekoracyjne i ozdoby. Stworzą własne projekty kostiumów, a ich praca będzie odbywać się w atmosferze swobody wyrażania pomysłów, nietypowego myślenia i oryginalnych rozwiązań. Dzięki temu młodzi artyści odkryją w sobie uzdolnienia manualne i ujawniają swoją osobowość. Celem warsztatów jest rozwijanie zdolności kompozycyjnych i wyobraźni uczniów, kształtowanie poczucia estetyki i umiejętności samodzielnej wypowiedzi artystycznej.

Stwórz własne nakrycie głowy

Kolejną propozycją są warsztaty „Szalony Kapelusznik”. To zajęcia z pogranicza teatru, kostiumografii oraz mody, rozwijające zdolności manualne i kształtujące poczucie estetyki. Dzieci, na bazie przygotowanych materiałów i dodatków, stworzą nakrycia głowy według własnego pomysłu. Poznają kulturowe znaczenie i pochodzenie kapeluszy oraz różne ich fasony. Celem warsztatów jest także sięganie do niekonwencjonalnych rozwiązań oraz dodawanie odwagi do przełamywania schematów.

Piękna wenecka maska

Podczas warsztatów „Maskarada” powstaną pięknie zdobione maski z weneckiego karnawału oraz maski superbohaterów. Dzieci otrzymają szablony, które zmienią i udekorują za pomocą kolorowych tkanin, koralików i koronek. Pomysłowość w bogatej kolorystyce, zdobieniu oraz skupienie na detalu zaowocuje powstaniem małych dzieł sztuki. Ważną częścią zajęć jest etap odkrywania kontekstów historycznych i kulturowych używania masek.

Zajęcia realizowane są od poniedziałku do piątku w godz. 9-15 w Muzeum Historii Katowic (ul. M. Kopernika 11). Cena to 8 zł – od osoby. Przewidywany czas warsztatów to około 1-1,5 godz. Zajęcia wpisują się w podstawę programową. Szczegóły i rezerwacje: ptf@mhk.katowice.pl, tel. 32 745 17 28, 514 499 614.

Kategoria: Warsztaty