19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci

środa 2 listopada 2022
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
To światowa kampania, która rozgrywa się początkiem listopada na całym świecie. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem przemocy. Pomarańczowa wstążka to symbol akcji – znak sprzeciwu wobec działań krzywdzących dzieci i młodzież. Jeżeli chcecie wiedzieć więcej możecie wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach.

Kampanię w 2011 zainicjowała szwajcarska fundacja „Women's World Summit Foundation” (WWSF). Co roku na początku listopada (1-19 listopada) na wszystkich kontynentach mówi się o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie i wolności. Uwrażliwia się otoczenie na problem przemocy wśród dzieci i młodzieży. Symbolem kampanii jest wstążka w kolorze ostrzegawczym – pomarańczowym. Tegoroczne hasło brzmi „STACJA – EMPATYCZNI – RAZEM MAMY MOC”.

Tychy przeciwko przemocy

Jednym z miast w województwie śląskim, które przyłączyło się do kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” są Tychy. Do akcji zaproszono m.in. placówki oświatowe, miejskie instytucje, jak również centrum handlowe Gemini. Wśród podjętych działań są m.in. podświetlenie napisu Tychy przy urzędzie miasta oraz pomnika ,,Żyrafa'' na pomarańczowo w dniach 1-19 listopada, plakaty na przystankach, „Brak empatii rodzi przemoc” - wykład prof. Jadwigi Jośko-Ochojskiej dla pracowników instytucji publicznych, warsztaty dla mieszkańców Ośrodka Interwencji Kryzysowej MOPS „Empatia wychodzi na plus" i działania informacyjne.

Kurs samoobrony dla kobiet

Od 19 listopada Straż Miejska w Tychach organizuje bezpłatny kurs samoobrony dla kobiet. Zajęcia będą odbywać się w każdą sobotę do 17 grudnia w sali gimnastycznej Klubu Gwardia (przy ul. Wejchertów 20). Zajęcia będą trwać około dwóch godzin (w godz. 11-13). Obowiązuje strój sportowy. Zgłoszenia i informacje dostępne są pod numerem tel. 728835031, 728835004 lub mailowo: honorata.bonczak@umtychy.pl.

Bezpłatne szkolenia i webinaria

W ramach kampanii Fundacja po Drugie organizuje bezpłatne szkolenia i webinaria online dotyczące problematyki przemocy w rodzinie. Lista szkoleń dostępna jest tutaj.

Kategoria: Wiadomości