Montessori dla maluszków

piątek 4 listopada 2022
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
Kończą Ci się pomysły na to, jak spędzać kreatywnie czas ze swoim maluchem? Dzięki tej książce zaangażujesz dziecko w swoje codzienne domowe obowiązki i nauczysz go samodzielności niezbędnej w dalszym rozwoju.

„Montessori ćwiczenia i zabawy dla maluchów” to książka autorstwa Beth Wood, doświadczonej edukatorki Montessori, która w Polsce ukazała się dzięki wydawnictwu RM. To kolejna propozycja tego wydawnictwa dotycząca pedagogiki Montessori. Tym razem poradnik skierowany jest do opiekunów dzieci w wieku 1-3 lat.

O co chodzi w Montessori?

Jeśli nie wiecie jeszcze czym jest metoda Montessori, to na pewno słyszeliście chociaż tę nazwę. Może spotkaliście się z drogimi drewnianymi zabawkami opisanymi hasłem „Montessori”? Od razu Was uspokoję - nie potrzebujecie tych zabawek. Potrzebujecie za to przeczytać wstęp tego poradnika, który w zwięzły i przystępy sposób wyjaśni Wam, co robiła Maria Montessori i dlaczego świat zachwycił się jej podejściem. Gdy poznasz już założenia tej metody, autorka zaprosi Ciebie i dziecko do wspólnej zabawy!

60 pomysłów na rozwijającą zabawę

Zabawy podzielone zostały na pięć rozdziałów dotyczących różnych obszarów rozwoju: motoryka, twórczość, umiejętności praktyczne, sensoryka, mowa. Warto zwrócić tu uwagę na przejrzysty układ, identyczny dla każdej zabawowej propozycji, który pozwala opiekunowi w kilka chwil poznać najważniejsze dla niego informacje. Wystarczy rzut oka, by wiedzieć ile czasu zajmie nam przygotowanie zabawy, dla jakiego wieku jest przewidziana oraz jakie przedmioty są niezbędne do jej zorganizowania. Jeśli wszystkie elementy nam odpowiadają, możemy przejść do szczegółowego opisu, który prowadzi czytelnika krok po kroku. Na pewno docenicie fakt, że opisano tu także etap sprzątania i to, w jaki sposób zaangażować w nie dziecko.

Pozwól dziecku być obok

W książce tej wiele pomysłów na zabawy, to rzeczy, w które nie chcemy angażować tak małych dzieci. Uważamy to za nudne, trudne, nie chce nam się robić bałaganu. Ten poradnik może zmienić nasze nastawienie, bo według niego świetną i ważną dla rozwoju zabawą dla dziecka może być pomoc przy zmywaniu naczyń czy myciu okien. Do wielu innych zabaw niezbędne są przedmioty dostępne w każdym domu oraz pomoce dydaktyczne, które bez trudu wykonamy samodzielnie z ogólnodostępnych materiałów.

Kategoria: Recenzje książek