Zobacz, co młodzi sądzą o szkole

wtorek 6 grudnia 2022
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
Patronat silesiadzieci.pl
Czy szkoła marzeń jest możliwa? Jak postrzegają ją uczniowie i uczennice? Dowiecie się dzięki stronie internetowej podsumowującej projekt edukacyjny „Nic nie wiem, wszystko czuję” CSW Kronika. Wyniki niestety nie są optymistyczne, aż 60 proc. uczniów deklaruje, że nie lubi chodzić do szkoły.

„Szkoła jest zepsuta, jesteśmy nieszczęśliwi, nikogo nie interesuje nasza opinia” – to tylko kilka wypowiedzi młodych ludzi, jakie usłyszeli na zajęciach w ostatnim czasie organizatorzy projektu „Nic nie wiem, wszystko czuję”. Teraz dzięki stronie www.mamyprawa.kronika.org.pl dowiecie się jak widzą szkołę uczniowie i uczennice, usłyszycie też głos nauczyciela piszącego o potencjale obywatelskiego nieposłuszeństwa i weźmiecie udział w warsztatach DIY.

Raport „Młodzi o szkole”

Na nowej stronie znajdziecie m.in. raport przygotowany przez Stowarzyszenie dO!PAmina Lab (Anna Cieplak, Anna Dęboń, Elżbieta Nowak, Robert Strzała) z Dąbrowy Górniczej. Raport jest zbiorem danych pozyskanych od młodych osób za pośrednictwem anonimowej ankiety. Wśród nich informacja, że aż 75 proc. uczniów zetknęło się w szkole z przemocą, z czego ponad 40 proc. doświadczyło jej bezpośrednio.

Szkoła marzeń i warsztaty zrób to sam

„Nic nie wiem, wszystko czuję” to rozpoczęty wiosną tego roku cykl warsztatów adresowany do młodzieży i edukatorów/ek. Podczas zajęć młodzi uczestnicy i uczestniczki projektu wspólnie z cenionymi artystami i artystkami stworzyli utopijne 5 obszarów edukacji, nawiązując do 5 dni szkolnego tygodnia. Te obszary oparte są na prawie młodego człowieka do życia w harmonii, do wyrażania emocji, do szacunku, do zdobywania użytecznej wiedzy, rozwijania własnych pasji i czerpania radości z własnego rozwoju – psychicznego, fizycznego i społecznego. Dzięki stronie www.mamyprawa.kronika.org.pl można nie tylko zapoznać się z opisami warsztatów, ale również zorganizować je sobie samemu. Artystki i artyści biorący udział w projekcie (Maciej Cholewa, Dorota Hadrian, Dominika Malska, Gary Marshall-Stevens, Sylwester Piechura) proponują związane z tematyką warsztatów działania DIY (zrób to sam).

Dla młodzieży, nauczycieli i rodziców

Na stronie można również przeczytać obszerny tekst „Nie czas odchodzić. O potencjalne (edukacyjnym) obywatelskiego nieposłuszeństwa” autorstwa literaturoznawcy i polonisty Krystiana Korytko. Strona przeznaczona jest dla młodzieży szkolnej, kadry pedagogicznej, rodziców, a także wszystkich osób zainteresowanych działaniem na rzecz pozytywnych zmian w placówkach oświatowych. Stanowi podsumowanie projektu edukacyjnego „Nic nie wiem, wszystko czuję” realizowanego przez bytomskie Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w partnerstwie ze śląskimi szkołami, Uniwersytetem Śląskim i we współpracy ze stowarzyszeniem dO!PAmina Lab.

Warsztaty „Nic nie wiem, wszystko czuję” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Więcej informacji znajdziecie na FB CSW Kronika

Kategoria: Wiadomości