Ucz się skuteczniej! Techniki pamięciowe w szkolnej ławce

środa 11 stycznia 2023
Czy masz sprawdzone sposoby na zapamiętywanie dat, słówek z języków obcych lub definicji? W nowym cyklu prezentujemy porady eksperta – trenera efektywnej nauki, który zdradza sposoby na skuteczne zapamiętywanie szkolnych treści. W tej części dowiecie się, jak zapamiętać ciąg słów.

Czy kiedykolwiek bawiliście się w rozwijanie skrótów? Ta popularna kreatywna rozrywka dla dzieci jest podstawą jednej z klasycznych technik pamięciowych. Można w zabawny sposób rozwinąć np. PZU, PKP, ZUS… i wiele innych popularnych nazw. 

Ta sama metoda wykorzystywana jest w Technice Pierwszych Liter. Jeśli musimy zapamiętać słowa w określonej kolejności (np. dopływy Wisły, planety, Dynastię Królów…) możemy do tego wykorzystać kreatywność np. LCDM – cztery kolejne liczby rzymskie (50, 100, 500, 1000). Jak zapamiętać je w tej kolejności? Wystarczy wymyślić ciekawe, śmieszne zdanie, które poprzez swoją atrakcyjność, budowę, fikcję lub poczucie humoru – ułatwi zapamiętywanie. Gotowi? Nasza propozycja to: „Lubię Cacka Dobrej Marki”.

Ta metoda ułatwia „wiązanie” słów w odpowiedniej kolejności. Jeśli z pierwszych liter stworzymy zdanie, dla naszego mózgu będzie to łatwiejszy ciąg do zapamiętania (kolejność, którą łatwiej odtworzyć). Podobnie możecie wykorzystać metodę np. w zapamiętywaniu przypadków (MDCBNMW), części zdania i wielu innych treści. Warto korzystać z tej metody, jeśli liczba słów nie jest zbyt duża (4 – 9) tak, aby zdanie miało sens i było proste w budowie.

Macie już swoje pomysły? Powodzenia!

*Autorka artykułu jest trenerką technik pamięciowych i szybkiego czytania, właścicielką firmy szkoleniowej Lucky Mind.

Kategoria: Porady ekspertów

Zobacz także

Rok szkolny na pełnych obrotach. Pojawiły się pierwsze kartkówki, sprawdziany i oczywiście – oceny. Jak zacząć ten semestr z lepszymi nawykami? Co można zmienić, aby ułatwić naukę i zmobilizować dziecko do samodzielnej pracy? Przedstawiamy kilka wskazówek, które można wprowadzić u siebie w domu.

Jak wspierać dziecko w nauce? 7 kroków do sukcesu