Ucz się skuteczniej! Techniki pamięciowe w szkolnej ławce cz. 3

piątek 3 lutego 2023
Jakie macie sposoby na zapamiętywanie dat? Niektórzy powtarzają datę 100 razy… inni nagrywają swój głos powtarzający datę i słuchać go przez sen… Mnemotechnicy znają o wiele łatwiejsze, przyjemniejsze i przede wszystkim skuteczniejsze sposoby! Jednym z nich jest metoda Haków Liczbowych.

Wizualizacja jest jedną z głównych zasad zapamiętywania – czyli wyobrażamy sobie to, co musimy zapamiętać. I tutaj – ciekawostka! Treningi pamięci często skupiają się na rozwijaniu i wzmacnianiu kreatywności – a nie umiejętności zapamiętywania, jakby mogło się wydawać.

Pierwszym krokiem w naszej metodzie haków liczbowych jest wyobrażenie sobie każdej cyfry (0-9) w formie symbolu wizualnego – może to być przedmiot, zwierzę, postać, potrawa, roślina. Ważne, aby kształtem lub znaczeniem przypominała cyfrę i była rzeczywista (stanowiła coś, co naprawdę istnieje).

Np. (skojarzenia autora): 1 – parasol, 2- łabędź, 3 – serce, 4 – krzesło, 5 – jabłko, 8 – bałwan.

Następny krok to „zakodowanie” daty na te właśnie symbole. Data 1852 to zatem: parasol, bałwan, jabłko, łabędź. I kiedy mamy już nasze kody wizualne, tworzymy z nich śmieszną, niesamowitą, żywą historyjkę – pod parasolem stał głodny bałwan. Niestety nie mógł dosięgnąć jabłka - wtedy pojawił się łabędź, zerwał jabłko i podzielił się z bałwankiem.

Dla młodszych dzieci może to być zabawna historyjka, bajka. Dla starszych – nawet komiks lub historia z dreszczykiem w tle.

Technika haków przede wszystkim jest wybierana przez niepoprawne gaduły, które lubią opowiadać, tworzyć opowieści – a nauka liczb czy wzorów jest dla nich prawdziwą udręką.

Powodzenia!

Więcej o szybszym zapamiętywaniu znajdziecie tutaj.

*Autorka artykułu jest trenerką technik pamięciowych i szybkiego czytania, właścicielką firmy szkoleniowej Lucky Mind.

Kategoria: Porady ekspertów

Zobacz także

Rok szkolny na pełnych obrotach. Pojawiły się pierwsze kartkówki, sprawdziany i oczywiście – oceny. Jak zacząć ten semestr z lepszymi nawykami? Co można zmienić, aby ułatwić naukę i zmobilizować dziecko do samodzielnej pracy? Przedstawiamy kilka wskazówek, które można wprowadzić u siebie w domu.

Jak wspierać dziecko w nauce? 7 kroków do sukcesu