Ucz się skuteczniej! Techniki pamięciowe w szkolnej ławce cz. 4

poniedziałek 13 lutego 2023
Czas na królewskie wejście! Pałac pamięci (nazywany również techniką Rzymskiego Pokoju) to królowa technik pamięciowych. Wzmianki historyczne dotyczące wykorzystania tej techniki sięgają aż… czasów wielkich filozofów starożytnych – m.in. Sokratesa i Platona.

Metoda bazuje na powiązaniu pamięci z miejscem (lokalizacją). Tutaj musimy zrobić Wam małe wprowadzenie: nasza pamięć powiązana jest z emocjami – to już wiemy. Jest również związana z miejscem (np. naszym pokojem lub innym pomieszczeniem, które dobrze znamy i też łączymy je z emocjami). Nasza szkoła podstawowa czy podwórko w rodzinnym domu może być świetnym „wyzwalaczem” wspomnień. Zatem informacje, zapisane w naszej pamięci będą tutaj pojawiać się stopniowo – myśląc np. o szkole podstawowej, najczęściej przypominamy sobie kilka ważnych wydarzeń.

Pomieszczenie jak USB

Możemy wykorzystać tę zasadę w zapamiętywaniu istotnych dla nas informacji. W tym celu wybieramy sobie pomieszczenie, które dobrze znamy i lubimy (dzieci oczywiście wybierają swój pokój). To pomieszczenie spełni funkcję podobną do USB, czyli pamięci zewnętrznej.

Narysuj pokój

Na czystej kartce papieru narysuj rzut swojego pokoju (widok z góry) i zaznacz najważniejsze przedmioty, które zawsze lub zazwyczaj są w jednym miejscu: półka z książkami, biurko, łózko, drzwi, okno, gniazdko itp. Postaraj się, aby na rysunku było co najmniej 10 takich elementów. Rysunek nie musi być bardzo dokładny – ważne, aby mniej więcej zachować proporcje. Rysunek ma stanowić pomoc przy pierwszym, wstępnym ćwiczeniu metody, na kolejnych etapach nie będzie już konieczny.

Przygotuj 10 słów

Przygotuj listę 10 słów (najlepiej rzeczowników; może to być prosta lista zakupów). Waszym zadaniem będzie zapamiętanie całej listy w określonej kolejności. Nasza lista to: jajka, ketchup, sałata, chleb, mleko, parówki, czekolada, coca-cola, pomidory, karma dla psa.

Wirtualny spacer po pokoju

Wyobraź sobie, że wchodzisz do pomieszczenia i kierujesz się od razu w prawo (bądź w lewo – ważne, aby zachować jeden kierunek) i wybierasz przedmiot lub mebel, który jako pierwszy będzie na Twojej drodze. Tutaj przyda się nasz rysunek, który może posłużyć jako ściąga. Ważne, aby ostatecznie nie rozglądać się po pokoju tylko przywoływać kolejne punkty pomieszczenia z pamięci.

My mamy swoją listę przedmiotów w pokoju, w kolejności zgodnie z prawą ręką. Od razu do każdego elementu dopisaliśmy kolejne punkty z naszej listy zakupów:

Kominek - jajka

Komoda - ketchup

Stare radio - sałata

Szafka na książki - chleb

Okno - mleko

Fotel - parowki

Kanapa - czekolada

Regał na dokumenty – coca-cola

Okno - pomidory

Witryna – karma dla psa

Wyobraź sobie, że po swoim pokoju przechadzasz się, trzymając cały czas rękę przy ścianie. Twoja prawa (bądź lewa) ręka nie może oderwać się od ściany i w tej technice wykorzystujesz elementy pokoju, które spotkasz na swojej drodze (rysunek pomaga nam to wszystko zobaczyć).

Kojarzenie i zapamiętywanie

Ostatni etap to kojarzenie i zapamiętywanie. Spróbuj połączyć każdy element pokoju z odpowiednim produktem z listy. Skojarzenia mogą (a nawet powinny!) być niecodzienne, abstrakcyjne i zabawne. Dzięki temu łatwiej je zapamiętamy. Zasada polega na łączeniu elementów naszego codziennego i dobrze znanego otoczenia z czymś co jest nowe – w tym przypadku lista zakupów. Jeśli zastosujesz instrukcje tej metody, o wiele łatwiej przypomnisz sobie wybrane listy i to w dowolnej kolejności! Aby sprawdzić, jaki jest efekt, poproś np. rodzica lub inną osobę o podanie listy zakupów ale w losowej kolejności, np. produkt nr 3, produkt nr 9, produkt nr 6 itp. Jeśli przy tym procesie rozglądasz się po swoim pokoju i przypominasz produkty patrząc np. na szafę czy łózko – udało się! Metoda lokalizacji zakotwiczona. Teraz wystarczy przećwiczyć ją parę razy na rożnym materiale i następnie spróbować zapamiętać treść szkolną.

Powodzenia!

Więcej artykułów o szybszym zapamiętywaniu znajdziecie tutaj

*Autorka artykułu jest trenerką technik pamięciowych i szybkiego czytania, właścicielką firmy szkoleniowej Lucky Mind.

Kategoria: Porady ekspertów

Zobacz także

Rok szkolny na pełnych obrotach. Pojawiły się pierwsze kartkówki, sprawdziany i oczywiście – oceny. Jak zacząć ten semestr z lepszymi nawykami? Co można zmienić, aby ułatwić naukę i zmobilizować dziecko do samodzielnej pracy? Przedstawiamy kilka wskazówek, które można wprowadzić u siebie w domu.

Jak wspierać dziecko w nauce? 7 kroków do sukcesu